Skip to content
Home » Kokosų aliejus: nauda, šalutinis poveikis, maistingumas, naudojimas ir dar daugiau

Kokosų aliejus: nauda, šalutinis poveikis, maistingumas, naudojimas ir dar daugiau

Kokosų aliejus yra universalus aliejus, gaunamas iš kokosų minkštimo, kuriame gausu vidutinės grandinės trigliceridų ir lauro rūgšties, galinčių būti naudingų sveikatai, įskaitant didesnį energijos kiekį ir imuninės sistemos palaikymą.

Kokosų aliejaus maistingumas, įskaitant jo kaloringumą ir sočiųjų riebalų poveikį cholesterolio kiekiui, galimą naudą sveikatai, tinkamą dozę ir galimą šalutinį poveikį, taip pat palyginimą su kitais maisto papildais, pavyzdžiui, žuvų taukais, nagrinėjamas šiame pranešime.

Trumpai

  • Kokosų aliejuje gausu vidutinės grandinės trigliceridų (MCT), kurie gali padidinti energijos kiekį ir padėti reguliuoti svorį.
  • Jis gali būti naudingas sveikatai, įskaitant geresnę imuninės sistemos funkciją ir širdies sveikatą, nes didina DTL cholesterolio kiekį.
  • Šalutinis poveikis gali būti virškinimo trakto diskomfortas ir padidėjęs MTL cholesterolio kiekis; patariama vartoti saikingai.
  • Maistiniu požiūriu viename valgomajame šaukšte yra 121 kalorija, daugiausia sočiųjų riebalų rūgščių, o vitaminų ir mineralų – minimaliai.
  • Kokosų aliejus yra universalus maisto ruošimui ir kepimui, o rafinuotą aliejų rekomenduojama naudoti aukštoje temperatūroje.

Galimi privalumai

Potenciali kokosų aliejaus nauda gali būti tokia: padidėjęs energijos lygis, pagerėjusi imuninė sistema, geresnis odos drėkinimas ir širdies sveikata.

Kokosų aliejus turi daugybę galimų privalumų, kurie sulaukė didelio dėmesio tiek sveikatos, tiek sveikatingumo srityse. Viena svarbiausių jo savybių – vidutinės grandinės trigliceridai (angl. medium-chain triglycerides, MCT), kuriuos organizmas lengvai pasisavina ir metabolizuoja.

MCT gali padidinti energijos kiekį ir padėti reguliuoti svorį, nes skatina sotumo jausmą ir skatina medžiagų apykaitą.

Be to, kokosų aliejus pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, kurias lemia jame esanti lauro rūgštis. Ši savybė gali padėti pagerinti imuninės sistemos veiklą kovojant su kenksmingomis bakterijomis ir virusais.

Be to, aliejus išpopuliarėjo dėl galimos naudos odos priežiūrai. Jo drėkinamosios savybės gali padėti pagerinti odos drėkinimą ir apsaugoti ją nuo išsausėjimo, todėl jis yra mėgstamas įvairių kosmetikos gaminių ingredientas.

Kokosų aliejus taip pat pasižymi tuo, kad gerindamas cholesterolio kiekį palaiko širdies sveikatą. Kai kurie tyrimai rodo, kad jis gali padidinti didelio tankio lipoproteinų (DTL) cholesterolio kiekį, kuris yra susijęs su mažesne širdies ir kraujagyslių rizika.

Galimas šalutinis poveikis

Galimas šalutinis kokosų aliejaus poveikis gali būti padidėjęs mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio kiekis, virškinamojo trakto problemos, tokios kaip viduriavimas ar skrandžio spazmai, alerginės reakcijos ir kenksmingų junginių susidarymas per daug kaitinant.

Nors kokosų aliejus dažnai šlovinamas dėl daugybės sveikatai naudingų savybių, būtina atsižvelgti į šiuos galimus šalutinius poveikius.

Kokosų aliejų sudaro apie 90 % sočiųjų riebalų, dėl kurių kai kuriems žmonėms gali padidėti MTL cholesterolio kiekis, o tai didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Be to, kokosų aliejaus vartojimas dideliais kiekiais gali sukelti virškinimo trakto problemų, įskaitant viduriavimą ar skrandžio spazmus.

Nors ir retai, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos, sukeliančios tokius simptomus kaip bėrimas ar dilgėlinė.

Be to, nors kokosų aliejus reklamuojamas kaip sveikas aliejus maistui ruošti, dėl jo aukštos dūmų temperatūros pernelyg kaitinant gali susidaryti kenksmingų junginių, o tai mažina tariamą naudą sveikatai ir kelia galimą pavojų sveikatai.

Maistinė informacija, kalorijos

Viename valgomajame šaukšte kokosų aliejaus yra 121 kalorija (maždaug 14 gramų) ir 13,5 gramo riebalų.

  • Riebalų sudėtis:
  • 80-90 % riebalų sudaro sočiosios riebalų rūgštys.
  • Pagrindinės sočiosios riebalų rūgštys yra lauro rūgštis (apie 47 % riebalų), miristo rūgštis ir palmitino rūgštis.
  • Maistingumas:
  • Kalorijos: 121 viename valgomajame šaukšte
  • Riebalų: 13,5 g (daugiausia sočiųjų)
  • Angliavandeniai: Nėra
  • Baltymai: Nėra
  • Pluoštas: Nėra
  • Cholesterolis: nėra
  • Natris: Nėra
  • Vitaminai ir mineralai: Turi pėdsakų geležies ir kalcio, bet neturi svarbių vitaminų ir mineralų.

Kokosų aliejus gali nepadidinti angliavandenių, baltymų ar skaidulinių medžiagų paros poreikio.

Didelis sočiųjų riebalų kiekis, ypač lauro, miristo ir palmitino rūgščių, gali turėti įtakos cholesterolio kiekiui ir širdies sveikatai.

Kokosų aliejus dažniausiai randamas:

  • kepimo aliejuose
  • Kepimo produktai
  • Veganiški produktai ir produktai be pieno

Geriamasis vanduo yra svarbus bendrai sveikatai.

Dėl bet kokių mitybos pokyčių ar abejonių, susijusių su kokosų aliejaus vartojimu, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Vartojimo ir dozavimo rekomendacijos

Kokosų aliejų galima naudoti gaminant maistą, kepant ir kaip salotų padažą. Gaminant maistą aukštoje temperatūroje rekomenduojama naudoti rafinuotą kokosų aliejų, nes jo dūmų temperatūra yra aukštesnė, o pirmojo spaudimo kokosų aliejus geriau tinka gaminant maistą žemoje temperatūroje ir gerinant skonį.

Paprastai rekomenduojama pradėti vartoti 1-2 valgomuosius šaukštus (15-30 ml) per dieną, palaipsniui didinant dozę. Toks kiekis gali būti naudingas sveikatai ir kartu sumažinti pernelyg didelį sočiųjų riebalų kiekį.

Tačiau dozės gali skirtis priklausomai nuo žmogaus, todėl svarbu pasitarti su gydytoju arba asmeniniu treneriu ir gauti individualių rekomendacijų.

Terapiniais tikslais, pavyzdžiui, odos priežiūrai ar plaukų gydymui, kokosų aliejų nedideliais kiekiais galima naudoti vietiškai. Patartina atlikti pleistro testą, kad nebūtų nepageidaujamų reakcijų.

Visada pasitarkite su gydytoju, prieš įtraukdami kokosų aliejų į savo režimą, ypač turintiems specifinių sveikatos sutrikimų ar mitybos apribojimų. Toks individualus požiūris gali padėti maksimaliai padidinti kokosų aliejaus naudą ir kartu užtikrinti saugumą.

Kokosų aliejus ir žuvų taukai

Kokosų aliejus ir žuvų taukai yra du populiarūs maistiniai riebalai, kurių kiekvienas turi savitų privalumų ir trūkumų, palyginti su kitais panašiais papildais.

Kokosų aliejus, daugiausia sudarytas iš vidutinės grandinės trigliceridų (MCT), išsiskiria greitu įsisavinimu ir energiją didinančiomis savybėmis. Galimi jo privalumai: geresnė medžiagų apykaita, geresnė pažinimo funkcija ir antimikrobinis poveikis. Tačiau trūkumas yra didelis sočiųjų riebalų kiekis, kuris gali kelti susirūpinimą tiems, kurie stebi cholesterolio kiekį kraujyje. Nors jis gali padėti padidinti DTL cholesterolio, „gerojo” cholesterolio, kiekį, kai kuriems žmonėms jis taip pat gali prisidėti prie padidėjusio MTL cholesterolio kiekio.

Kita vertus, žuvų taukuose gausu omega-3 riebalų rūgščių, ypač EPA ir DHA, kurios labai svarbios širdies sveikatai ir kognityvinėms funkcijoms. Jo priešuždegiminės savybės yra gerai užfiksuotos, todėl jis yra populiarus pasirinkimas norintiems sumažinti lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos ir artritas, riziką.

Tačiau kai kurie galimi trūkumai: žuvies poskonis, kai kurių žmonių virškinamojo trakto diskomfortas ir susirūpinimas dėl tam tikrų žuvų taukų papildų užterštumo sunkiaisiais metalais.

Lyginant kokosų aliejų ir žuvų taukus su kitais panašiais papildais, pasirinkimas labai priklauso nuo individualių mitybos poreikių ir sveikatos tikslų. Pavyzdžiui, nors linų sėmenų aliejus yra augalinės kilmės omega-3, jame nėra žuvų taukuose esančių EPA ir DHA. Ir atvirkščiai, sviestas ar kiaulės taukai gali suteikti panašių sočiųjų riebalų kaip kokosų aliejus, tačiau nepasižymėti unikalia MCT nauda.

Todėl į subalansuotą mitybą įtraukiant ir kokosų aliejų, ir žuvų taukus, atsižvelgiant į jų privalumus ir trūkumus, galima visapusiškai pagerinti bendrą sveikatą.

Kiti papildai, kurie gerai dera su

Kokosų aliejaus ir žuvų taukų dietą papildžius papildomais maisto papildais, gali pagerėti bendra sveikata ir savijauta.

Šių papildų integravimas gali suteikti sinergetinės naudos, ypač širdies ir kraujagyslių sveikatai, pažinimo funkcijoms ir uždegiminėms reakcijoms. Štai trys papildomi maisto papildai, kurie gerai dera su kokosų aliejumi ir žuvų taukais:

  1. Ciberžolė (kurkuminas): ciberžolė dėl savo stiprių priešuždegiminių savybių gali sumažinti uždegimą ir pagerinti sąnarių sveikatą. Jos biologinis įsisavinamumas gali būti geresnis, kai ji vartojama su riebalais, todėl ji tinka su kokosų aliejumi ir žuvų taukais.
  2. Magnis: šis būtinas mineralas gali palaikyti daugiau kaip 300 biocheminių reakcijų organizme. Kartu su kokosų aliejumi, kuris gali padėti pasisavinti maistines medžiagas, magnis gali padėti palaikyti raumenų ir nervų funkciją, taip pat skatinti širdies sveikatą.
  3. Probiotikai: Probiotikai gali palaikyti žarnyno sveikatą ir pagerinti maistinių medžiagų įsisavinimą. Probiotikų vartojimas vartojant kokosų aliejų gali dar labiau pagerinti virškinimo trakto sveikatą ir taip padidinti maistinių riebalų, pavyzdžiui, esančių žuvų taukuose, naudą.

Svarbu pasitarti su gydytoju prieš pradedant vartoti bet kokius papildus.

Dažnai užduodami klausimai

Ar kokosų aliejus gali būti naudojamas Oil Pulling?

Taip, kokosų aliejus gali būti naudojamas aliejaus traukimui, tradicinei burnos higienos praktikai, kuri, kaip manoma, pagerina dantų higieną ir bendrą burnos sveikatą.

Jo antimikrobinės savybės gali padėti sumažinti kenksmingų bakterijų kiekį burnoje, todėl burnos kvapas gali būti gaivesnis ir dantenos sveikesnės.

Norėdami ištraukti aliejų, 15-20 min. palaikykite burnoje valgomąjį šaukštą kokosų aliejaus, tada jį išskalaukite ir kruopščiai išskalaukite.

Ši praktika gali papildyti, bet ne pakeisti įprastą dantų priežiūrą.

Ar kokosų aliejus saugus augintiniams?

Kokosų aliejus gali būti saugus naminiams gyvūnams, jei naudojamas tinkamai ir saikingai. Jis gali būti naudingas, pavyzdžiui, pagerinti odos būklę ir padidinti kailio blizgesį.

Tačiau prieš pradedant naudoti kokosų aliejų savo augintinio mityboje ar priežiūroje, būtina pasitarti su gydytoju, nes individualus jautrumas ir sveikatos būklė gali skirtis.

Be to, per didelis aliejaus kiekis gali sukelti virškinimo trakto sutrikimų arba svorio padidėjimą, todėl labai svarbu vartoti saikingai.

Ar kokosų aliejus gali padėti numesti svorio?

Kokosų aliejus gali padėti numesti svorio dėl jame esančių vidutinės grandinės trigliceridų (MCT), kurie gali pagerinti medžiagų apykaitą ir paskatinti riebalų oksidaciją.

Kai kurie tyrimai rodo, kad kokosų aliejaus įtraukimas į subalansuotą mitybą gali padėti reguliuoti svorį.

Tačiau būtina atsižvelgti į bendrą suvartojamų kalorijų kiekį ir gyvenimo būdo veiksnius.

Nors kokosų aliejus gali būti naudingas, vien juo pasikliauti siekiant numesti svorio nepatartina, jei nėra išsamių mitybos strategijų.

Kaip laikyti kokosų aliejų?

Kad kokosų aliejus išliktų kokybiškas ir ilgaamžis, jį reikia laikyti vėsioje, tamsioje vietoje.

Jį galima laikyti sandariai uždarytame inde, kad išvengtumėte oro poveikio, dėl kurio jis gali oksiduotis ir gesti.

Nors kokosų aliejus išlieka stabilus kambario temperatūroje, šaldytuvas nereikalingas ir gali sukietėti.

Kad aliejus būtų geriausiai naudojamas, laikykite jį sandėliuke, atokiau nuo šilumos šaltinių ir tiesioginių saulės spindulių.

Ar kokosų aliejaus galiojimo laikas baigiasi arba jis genda?

Laikui bėgant kokosų aliejaus galiojimo laikas gali pasibaigti ir jis gali surūgti.

Paprastai rafinuoto kokosų aliejaus galiojimo laikas yra ilgesnis – iki dvejų metų, o pirmojo spaudimo kokosų aliejaus – apie aštuoniolika mėnesių.

Šį procesą gali pagreitinti tokie veiksniai kaip šviesos, karščio ir oro poveikis.

Norint užtikrinti ilgaamžiškumą, kokosų aliejų patartina laikyti vėsioje, tamsioje vietoje ir sandariai uždaryti, kad jis kuo mažiau oksiduotųsi.

Pabaigai

Kokosų aliejus gali būti naudingas, pavyzdžiui, dėl padidėjusios energijos ir imuninės sistemos palaikymo. Tačiau, jei jo vartojama per daug, jis gali kelti pavojų, pavyzdžiui, padidėjusį MTL cholesterolio kiekį ir virškinamojo trakto diskomfortą. Viename valgomajame šaukšte yra maždaug 121 kalorija, o jo pagrindą sudaro sočiosios riebalų rūgštys. Jis gali būti naudojamas įvairiose kulinarijos ir kosmetikos srityse. Svarbu tinkamai atsižvelgti į dozę, kuri gali svyruoti nuo 1 iki 3 gramų, o siekiant konkrečių sveikatos tikslų – iki 10 gramų. Tačiau dozavimas gali skirtis priklausomai nuo konkretaus žmogaus, todėl prieš pradėdami bet kokį naują režimą pasitarkite su gydytoju arba asmeniniu treneriu. Taip pat svarbu gerti vandenį. Dėkojame, kad skaitote.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *