Kanapių aliejus gaunamas iš kanapių sėklų ir pasižymi dideliu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų kiekiu.
Jis gali būti naudingas sveikatai, įskaitant odos sveikatą ir mitybos poreikius.
Naudą sveikatai, galimą šalutinį poveikį, maistinį profilį, rekomenduojamą vartojimą ir palyginimą su kitais maisto papildais rasite šiame įraše.
Trumpai
- Kanapių aliejus su nepakeičiamomis riebalų rūgštimis palaiko širdies sveikatą ir gali palengvinti uždegimą bei lėtinio skausmo simptomus.
- Jis drėkina ir jaunina odą, naudingas tokioms ligoms kaip egzema ir psoriazė.
- Galimas šalutinis poveikis: virškinimo trakto sutrikimai, alerginės reakcijos ir mieguistumas; prireikus kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.
- Maistiniu požiūriu jame gausu omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, vitaminų ir nepakeičiamųjų aminorūgščių, užtikrinančių gerą savijautą.
- Dažniausiai naudojamas odos priežiūros produktuose, kulinarijoje ir maisto papilduose sveikatai stiprinti.
Galimi privalumai
Kanapių aliejus gali būti naudingas širdies sveikatai, odos puoselėjimui, hormonų pusiausvyrai ir psichinei gerovei.
Kanapių aliejuje, gaunamame iš kanapių sėklų, gausu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, įskaitant omega-3 ir omega-6, kurios gali skatinti sveiką cholesterolio kiekį ir mažinti kraujospūdį, palaikyti širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą. Jo priešuždegiminės savybės gali palengvinti simptomus, susijusius su lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, artritu.
Be to, kanapių aliejus gali drėkinti ir atjauninti odą, todėl yra naudingas asmenims, sergantiems tokiomis ligomis kaip egzema ir psoriazė. Kanapių aliejuje esanti gama linoleno rūgštis (GLA) gali padėti reguliuoti hormonų pusiausvyrą ir palengvinti priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus.
Be to, kanapių aliejus gali pasižymėti neuroprotekcinėmis savybėmis, o preliminarūs tyrimai rodo, kad kanapių aliejus gali sumažinti nerimą ir pagerinti bendrą psichinę savijautą. Jo sudėtyje esantys antioksidantai gali padėti kovoti su oksidaciniu stresu ir palaikyti bendrą sveikatą.
Dėl šių galimų privalumų kanapių aliejus yra daugialypis sveikatingumo papildas, kurį verta toliau tyrinėti tiek mitybos, tiek gydymo tikslais.
Galimas šalutinis poveikis
Galimas kanapių aliejaus šalutinis poveikis gali būti virškinimo trakto sutrikimai, tokie kaip viduriavimas, pykinimas ar apetito pokyčiai. Nors kanapių aliejus paprastai laikomas saugiu daugumai žmonių, kai kurie vartotojai gali patirti šias nepageidaujamas reakcijas. Šis poveikis gali skirtis priklausomai nuo asmens jautrumo ir suvartoto kiekio.
Kitas svarbus aspektas yra naudojamo kanapių aliejaus kokybė ir grynumas. Produktai, kuriuose yra teršalų ar priedų, gali kelti papildomą pavojų.
Nėščiosios, maitinančios krūtimi ar turinčios sveikatos sutrikimų, prieš pradėdamos vartoti kanapių aliejų, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Kanapių aliejus taip pat gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, ypač tais, kurie metabolizuojami kepenyse. Ši sąveika gali pakeisti šių vaistų veiksmingumą ir sukelti nenumatytų pasekmių.
Todėl, siekiant sumažinti galimą riziką, labai svarbu, kad vartotojai praneštų gydytojui apie kanapių aliejaus vartojimą.
Galiausiai, nors kanapių aliejaus nauda yra daug žadanti, informuotumas apie galimą šalutinį poveikį yra svarbus priimant pagrįstus sprendimus.
Maistinė informacija, kalorijos
Kanapių sėklų aliejaus maistinė informacija:
- Kalorijos: 100 kalorijų viename valgomajame šaukšte (1 porcija).
- Makroelementai:
- Riebalai: 14,6 g (3 šaukštuose kanapių sėklų)
- Sotieji riebalai: 1,4 g
- Baltymai: 9,5 g (3 valgomuosiuose šaukštuose kanapių sėklų)
- Angliavandeniai: (3 šaukštuose kanapių sėklų): 5 gramai
- Cholesterolis: Sudėtyje nėra cholesterolio.
- Transriebalai: sudėtyje nėra transriebalų.
Vitaminai ir mineralai:
- Geras šaltinis:
- Geležies
- Kalcis
- Magnis
- Kalis
Riebalų rūgštys:
- Sudėtyje daugiausia polinesočiųjų riebalų rūgščių.
- Subalansuotas omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių santykis (3:1 linolo ir alfa-linoleno rūgščių santykis).
Maisto šaltiniai:
- Dažnai aptinkami:
- Salotų padažai
- Kokteiliai
- Aliejai maistui gaminti
- Veganiški ir vegetariški produktai
Kanapių sėklų aliejus gali būti koncentruotas sveikųjų riebalų ir pagrindinių maistinių medžiagų šaltinis, todėl yra vertingas subalansuotos mitybos priedas.
Geriamasis vanduo yra svarbus bendrai sveikatai.
Rekomenduojama suvartoti nuo 1 iki 3 valgomųjų šaukštų, tačiau dozės gali skirtis priklausomai nuo žmogaus, todėl, prieš pradėdami vartoti bet kokią naują dietą, pasitarkite su gydytoju arba asmeniniu treneriu.
Vartojimo ir dozavimo rekomendacijos
Bendriems sveikatos tikslams paprastai rekomenduojama vartoti 1-2 valgomuosius šaukštus (15-30 ml) kanapių sėklų aliejaus per dieną. Šis kiekis gali suteikti didelę maistinę naudą, neapsunkindamas organizmo. Kanapių sėklų aliejuje gausu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, ypač omega-3 ir omega-6, kurios gali prisidėti prie bendros sveikatos gerinimo.
Jį galima vartoti tiesiogiai, įmaišyti į kokteilius arba naudoti salotų padažams. Vartojant kanapių sėklų aliejų kaip maisto papildą, patartina pradėti nuo mažesnės dozės ir palaipsniui ją didinti, kad būtų įvertinta individuali tolerancija.
Asmenys, turintys specifinių sveikatos sutrikimų, nėščios ar krūtimi maitinančios moterys, prieš pradėdami vartoti kanapių sėklų aliejų, turėtų pasitarti su gydytoju.
Be to, svarbu tinkamai laikyti kanapių sėklų aliejų, nes jis jautrus karščiui ir šviesai. Laikant jį tamsioje, vėsioje vietoje ir panaudojus per kelis mėnesius nuo atidarymo, galima išsaugoti jo kokybę.
Stebėdami poveikį savo organizmui, užtikrinsite, kad šis maistingas aliejus jums duos didžiausią naudą. Vartojant maisto papildus taip pat svarbu gerti vandenį, kad palaikytumėte bendrą sveikatą.
Veiksmingumas, palyginti su žuvų taukais
Daugelyje tyrimų buvo vertinamas kanapių aliejaus veiksmingumas, palyginti su žuvų taukais, ypač atsižvelgiant į jų omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių profilius. Nors abu papildai yra naudingi sveikatai, jų sudėtis ir poveikis labai skiriasi.
Kanapių aliejaus nauda, palyginti su žuvų taukais:
- Kanapių aliejuje yra alfa-linoleno rūgšties (ALA), augalinės kilmės omega-3 riebalų rūgšties, kuri gali būti naudinga, tačiau organizmas ją turi paversti į žuvų taukuose esančias EPA ir DHA.
- Omega-6 santykis: kanapių aliejus pasižymi palankiu omega-6 ir omega-3 santykiu, kuris gali padėti mažinti uždegimą ir stiprinti bendrą sveikatą.
- Šaltinis Tvarumas: Iš kanapių sėklų gaunamas kanapių aliejus yra tvaresnis pasirinkimas, nes dėl jo neišsenka žuvų populiacijos ir jis daro mažesnį poveikį aplinkai.
- Tinkamas veganams: kanapių aliejus tinka vegetarams ir veganams, todėl yra puiki alternatyva tiems, kurie vengia gyvūninės kilmės produktų.
- Galimos alergijos: kanapių aliejus gali būti saugesnė alternatyva asmenims, alergiškiems jūros gėrybėms, nes jie gali pasinaudoti omega riebalų rūgštimis be alerginių reakcijų pavojaus.
Kanapių aliejaus trūkumai, palyginti su žuvų aliejumi:
- Kanapių aliejuje esanti ALA nėra taip lengvai panaudojama organizme kaip žuvų taukuose esantys EPA ir DHA, kurie yra labai svarbūs širdies ir kraujagyslių sveikatai bei smegenų veiklai.
- Mažesnė pagrindinių riebalų rūgščių koncentracija: Žuvų taukai yra labiau koncentruotas EPA ir DHA šaltinis, todėl jie gali būti veiksmingesni tiems, kurie specialiai ieško šių omega-3 rūgščių.
- Mažiau mokslinių tyrimų paramos: Žuvų taukai buvo išsamiai ištirti, jų nauda širdies sveikatai ir uždegimams yra gerai užfiksuota, o kanapių aliejaus tyrimai dar tik prasideda.
Apibendrinant galima daryti išvadą, kad nors kanapių aliejus turi keletą privalumų, įskaitant tvarumą ir tinkamumą vegetarams, jis negali būti toks pat veiksmingas omega-3 kaip žuvų taukai.
Rinkdamiesi šiuos papildus asmenys turėtų atsižvelgti į savo mitybos nuostatas, sveikatos poreikius ir galimas alergijas.
Kiti papildai, kurie gerai dera su
Kanapių aliejus gali būti veiksmingai derinamas su įvairiais papildais, kad padidintų bendrą naudą sveikatai. Vienas svarbus derinys yra su omega-3 riebalų rūgštimis, nes abi šios rūgštys gali palaikyti širdies ir kraujagyslių sveikatą ir mažinti uždegimą, o tai gali pagerinti širdies sveikatą ir kognityvines funkcijas.
Kanapių aliejus taip pat gali būti derinamas su ciberžole, garsėjančia stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis. Šis derinys gali sustiprinti organizmo gebėjimą kovoti su uždegimu ir palengvinti lėtinį skausmą.
Be to, kanapių aliejus, derinamas su vitaminu D, gali sustiprinti imuninę sistemą. Vitaminas D yra būtinas imuninei sistemai, o derinamas su kanapių aliejuje esančiais fitokanabinoidais gali dar labiau pagerinti bendrą savijautą.
Kitas naudingas derinys – su magniu, kuris gali palaikyti raumenų ir nervų funkciją. Kanapių aliejuje esančios omega riebalų rūgštys gali papildyti magnio vaidmenį mažinant raumenų įtampą ir skatinant atsipalaidavimą.
Priešuždegiminės kanapių aliejaus savybės gali palaikyti subalansuotą žarnyno mikrobiomą, todėl kanapių aliejus ir probiotikai, veikdami sinergiškai, gali pagerinti virškinimą ir bendrą sveikatą.
Šių derinių derinimas gali padidinti kanapių aliejaus naudą ir paskatinti holistinį požiūrį į gerą savijautą.
Dažnai užduodami klausimai
Ar kanapių aliejus saugus augintiniams?
Tinkamai vartojamas kanapių aliejus gali būti saugus augintiniams.
Tačiau prieš pradedant naudoti bet kokį naują papildą augintinio mityboje, būtina pasitarti su gydytoju. Taip bus užtikrinta, kad jis atitiks konkrečius jų sveikatos poreikius ir bus išvengta nepageidaujamų reakcijų ar sąveikos su esamais vaistais.
Ar kanapių aliejus gali būti naudojamas odos priežiūrai?
Kanapių aliejus gali būti naudojamas odos priežiūrai, nes gali būti naudingas įvairių tipų odai.
Turtingas nepakeičiamomis riebalų rūgštimis, antioksidantais ir vitaminais, jis gali padėti nuraminti, pamaitinti ir sudrėkinti odą.
Be to, jos priešuždegiminės savybės gali padėti kovoti su tokiomis ligomis kaip aknė ir egzema.
Tačiau prieš pradedant plačiai naudoti būtina atlikti pleistro testą ir pasikonsultuoti su gydytoju dėl individualių rekomendacijų.
Koks yra kanapių aliejaus galiojimo laikas?
Tinkamai laikomo kanapių aliejaus galiojimo laikas gali būti nuo 6 iki 12 mėnesių.
Tokie veiksniai, kaip šviesos, šilumos ir oro poveikis, gali turėti didelės įtakos jo ilgaamžiškumui.
Kad kanapių aliejus kuo ilgiau išsilaikytų, patariama jį laikyti vėsioje, tamsioje vietoje, geriausia tamsiame stikliniame inde.
Reguliariai tikrinant, ar nepasikeitė kvapas ar išvaizda, taip pat galima nustatyti jo šviežumą ir tinkamumą naudoti.
Kaip išgaunamas kanapių aliejus?
Kanapių aliejus paprastai išgaunamas dviem pagrindiniais būdais: šalto spaudimo ir ekstrakcijos tirpikliais.
Šaltasis presavimas gali būti mechaninis kanapių sėklų spaudimas, kai aliejus išsiskiria nenaudojant karščio ir taip gali būti išsaugotos natūralios kanapių savybės.
Priešingai, ekstrahuojant tirpikliais gali būti naudojami cheminiai tirpikliai, pavyzdžiui, etanolis arba butanas, kad aliejus būtų ištirpintas iš augalinės medžiagos, po to tirpiklis išgarinamas.
Kiekvieno metodo efektyvumas ir kokybė gali skirtis, o tai turi įtakos galutinio produkto grynumui ir maistinei vertei.
Ar kanapių aliejuje yra THC?
Kanapių aliejuje paprastai nėra didelio THC kiekio. Jis gali būti gaunamas iš kanapių sėklų, o dauguma komercinių kanapių aliejaus produktų gali būti apdoroti taip, kad juose būtų mažiau nei 0,3 % THC, o tai atitinka daugelio regionų teisinius reglamentus.
Todėl vartotojai, siekiantys išvengti THC, paprastai gali vartoti kanapių aliejų be rūpesčių, nes jis visų pirma teikia maistinę naudą, o ne psichoaktyvų poveikį.
Pabaigai
Kanapių aliejus gali būti naudingas sveikatai, pavyzdžiui, palaikyti širdies sveikatą ir pasižymėti priešuždegiminėmis savybėmis. Jis taip pat gali suteikti nepakeičiamųjų riebalų rūgščių ir vitaminų. Galimas šalutinis poveikis – virškinimo trakto diskomfortas ir sąveika su vaistais, todėl patariama būti atsargiems. Kad preparatas būtų veiksmingas, labai svarbu jį tinkamai laikyti ir dozuoti. Rekomenduojama suvartoti nuo 1 iki 3 gramų, o siekiant tam tikrų sveikatos tikslų – iki 10 gramų. Tačiau dozavimas gali skirtis priklausomai nuo konkretaus žmogaus, todėl prieš pradėdami vartoti maisto papildus pasitarkite su gydytoju arba asmeniniu treneriu. Geriamasis vanduo yra svarbus bendrai savijautai. Dėkojame, kad skaitote!