Vitamino D trūkumas dažnai nepastebimas tol, kol ima skaudėti kaulus, nuotaika krenta į dugną ar nustoja veikti imunitetas. Bet ar tikrai svarbu, kuriuo paros metu išgersite papildą? Trumpai – ne. Bet kai kurias detalės gali padėti vitaminui veikti stipriau, o jūsų įpročiams – tapti pastovesniais.
Pamiršote laiką – svarbiau su kuo ir kaip
Turbūt ir jums teko išgerti papildą skrandžiui tuščiam ir po to keletą valandų jausti keistą diskomfortą. Ne todėl, kad papildas buvo netinkamas – tiesiog trūko vienos paprastos detalės: riebalų. Vitaminas D tirpsta riebaluose, o tai reiškia, kad be jų organizmas negalės jo pasisavinti.
Vakarienė su trupučiu alyvuogių aliejaus, pora riešutų ryte ar stiklinė pieno – tai jau beveik ideali terpė. Ir visai nesvarbu, ar laikrodis rodo 7 ryto, ar 10 vakaro. Svarbiausia, kad papildas atsidurtų skrandyje kartu su maistu, o ne plaukiotų jame vienas.
Vienas įprotis – viena kapsulė
Jei kas rytą valotės dantis ir tuo pat metu jau verdate kavą, įsivaizduokite, kad šalia puodelio stovėtų ir nedidelis buteliukas. Arba – jei vakarienės niekada nepraleidžiate ir mėgstate ją užbaigti jogurtu ar šaukštu riešutų sviesto, papildas gali tapti paskutiniu šio ritualo tašku.
Pradėkite nuo savęs: kada lengviausia prisiminti? Kai laikotės rutinos, organizmas prisimena pats – nereikia nei priminimų telefone, nei kaltės jausmo, jei vieną vakarą pamiršot.
Ar reikia bijoti perdozavimo?
Ne, jei laikotės rekomendacijų. Dažniausiai užtenka 800 TV (tai apie 20 mikrogramų), tačiau kai kurie žmonės – ypač tie, kurie turi virškinimo problemų ar po skrandžio operacijų – turėtų pasitarti su gydytoju. Kūno sudėjimas, lytis, amžius – visa tai irgi gali daryti įtaką, kiek vitamino reikia iš tikrųjų.
Jeigu po papildų vartojimo jaučiate pykinimą, apetito pokyčius ar virškinimo sutrikimus, verta pasikonsultuoti. Kartais problema – ne pats vitaminas, o netinkamas laikas, dozė ar forma.
D2 ar D3 – ar yra skirtumas?
Yra. D3 – tai forma, kurią jūsų kūnas atpažįsta lengviau, todėl pasisavinimas efektyvesnis. Ji randama gyvūninės kilmės produktuose ir sintetinama saulėje. D2 – dažniau gaunama iš augalinių šaltinių, bet norint tokio paties efekto gali reikėti didesnės dozės. Jei nesate tikri, ką vartojate, pasižiūrėkite etiketę arba pasiklauskite vaistininko.
Kai papildas tampa mažu pokyčiu kasdienybėje
Įsivaizduokite šią sceną: vakaras, šeima vakarieniauja, jūs pasirenkate salotas su avokadu ir šlakeliu aliejaus. Šalia – jūsų vitamino D papildas. Vos viena kapsulė, bet ji reiškia, kad rūpinatės savo kaulais, nuotaika ir net miego kokybe.
Tai nėra dar vienas įsipareigojimas. Tai – mažas, bet apgalvotas pasirinkimas dėl savęs.
Laikas – nesvarbus. Jūsų pastovumas, maistas, su kuriuo vartojate papildą, ir forma – štai kas daro skirtumą. Jei reikia – pasirinkite rytą. Jei patogiau – vakarą. Svarbu, kad tai taptų įpročiu, o ne dar viena užduotimi.