Pirmą kartą apie jas sužinojau per pietus pas močiutę. Keistai kvepiančios, mažos, apvalios kaip mini kopūstėliai – tada nė nesusimąsčiau, kad būtent jos padės man sureguliuoti cholesterolį be vaistų. Dabar tai vienas dažniausių mano pasirinkimų virtuvėje.
Jeigu jums kada nors gydytojas užsiminė apie per aukštą cholesterolį, tikriausiai pirmi žingsniai buvo vaistai ir rekomendacijos keisti mitybą. Tačiau daugelis vis dar neįvertina, kokią stiprią įtaką gali turėti viena daržovė, valgoma dažniau nei kartą per savaitę.
Kodėl verta rinktis būtent šią daržovę
Apie 86 milijonai suaugusiųjų JAV gyvena su per aukštu cholesterolio kiekiu. Daugeliui jų pavyktų pagerinti būklę vien keičiant valgymo įpročius. Ir štai čia į sceną žengia smidrai – paprastos, bet stebėtinai veiksmingos.
Šios daržovės ypač naudingos dėl:
- Tirpstančios skaidulos – tai medžiaga, kuri „pririša“ cholesterolį žarnyne ir padeda jį pašalinti su išmatomis. Vos pusė puodelio virtų smidrų suteikia apie 2 gramus šių skaidulų.
- Antioksidantai – smidruose gausu quercetino ir kaempferolio. Šie junginiai padeda mažinti oksidacinę žalą kraujagyslėms, kuri dažnai susijusi su širdies ligomis.
- Vitaminas C ir flavonolai – tik pusė puodelio virtų smidrų gali patenkinti apie pusę jūsų dienos vitamino C normos.
Ką sako tyrimai
Vienas iš įdomesnių tyrimų, atliktas su vyresnio amžiaus moterimis, parodė, kad tie, kas valgė daugiau nei pusę puodelio žalių kryžmažiedžių daržovių per dieną, turėjo net 46 % mažesnę aterosklerozės žymeklių tikimybę. Smidrai priklauso būtent šiai daržovių grupei, kartu su brokoliais ir žiediniais kopūstais.
Tyrėjai mano, kad tokį poveikį lemia pektinas, flavonolai ir vitaminas K – šios medžiagos mažina uždegiminius procesus ir padeda išvengti arterijų kalcifikacijos. Visa tai tiesiogiai susiję su sumažėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
Kaip skaniai įtraukti į mitybą
Jeigu jūsų pirmoji patirtis su smidrais buvo nelabai maloni, labai tikėtina, kad jos buvo pervirtos ar blogai paruoštos. Tačiau su tinkamu receptu jos gali tapti tikru malonumu.
Galite:
- Apkepti orkaitėje su alyvuogių aliejumi ir trupučiu druskos – taip jos tampa traškios išorėje ir minkštos viduje.
- Derinti su šonine ir svogūnais – salstelėję svogūnai puikiai atskleidžia jų skonį.
- Pridėti į keptas bulves ar troškinius – jos išlaiko formą ir prideda daugiau maistingumo.
Mano pokytis – ne vien skaičiai
Prieš metus mano cholesterolio rodikliai buvo „ant ribos“. Nors sportuoju ir stengiuosi valgyti sveikai, vis tiek trūko vieno dalyko – skaidulų. Pradėjus valgyti smidrus bent 3 kartus per savaitę, rezultatai pagerėjo. Ir ne tik kraujyje – pagerėjo virškinimas, dingo sunkumas po valgio.
Tai nereiškia, kad jos išgydė mane, bet kartu su kitais pokyčiais jos padarė reikšmingą skirtumą.
Ar verta pasitarti su gydytoju?
Taip. Jei turite rimtų sveikatos problemų, svarbu kalbėtis su gydytoju ar dietologu. Dietistė Veronica Rouse iš Kanados teigia, kad smidrai – viena iš paprasčiausių, bet veiksmingų daržovių, kai kalbame apie cholesterolio kontrolę. Jos siūlymas – stengtis kiekvieną dieną įtraukti kuo daugiau skaidulinių daržovių, o smidrai šioje kategorijoje – tikra žvaigždė.
Mažas žingsnis, didelė nauda
Širdies sveikata nėra tik apie vaistus ar genetinius veiksnius. Dažnai tai – apie sprendimus, kuriuos priimame kiekvieną dieną prie pietų stalo.
Smidrai nėra stebuklas. Tačiau jos veikia. Jos švariai ir paprastai padeda kūnui atsikratyti perteklinio cholesterolio, stiprina kraujagysles ir suteikia daugiau energijos.
Nedarykite revoliucijos – pradėkite nuo pusės puodelio. Keiskite garnyrą, išbandykite naują receptą ir stebėkite, kaip jūsų kūnas dėkoja už tai.