Pasifloros yra augalas, žinomas dėl savo galimų gydomųjų savybių, ypač mažinančių nerimą ir gerinančių miego kokybę.
Naudą, galimą šalutinį poveikį, mitybos faktus, tinkamus naudojimo būdus ir palyginimus su kitomis raminančiomis žolelėmis, taip pat jo vaidmenį holistinėje sveikatingumo sistemoje, rasite šiame įraše.
Trumpai
- Pasifloros mažina nerimą ir stresą, gerina miego kokybę ir gali padėti esant menopauzės simptomams, pavyzdžiui, karščio bangoms ir nemigai.
- Dažnas šalutinis poveikis yra galvos svaigimas, mieguistumas ir pykinimas; sunkus poveikis gali būti širdies ritmo sutrikimai ir centrinės nervų sistemos slopinimas.
- Neturi kalorijų ar svarbių maistinių medžiagų; naudą sveikatai lemia biologiškai aktyvūs junginiai, o ne maistinė vertė.
- Rekomenduojama vartoti nuo 0,25-2 g džiovintos žolės tris kartus per dieną iki 1-3 puodelių arbatos per dieną, priklausomai nuo vartojimo paskirties.
- Derinant pasiflorą su valerijono šaknimi gali sustiprėti gydomasis poveikis nerimo ir miego sutrikimų atvejais, tačiau patariama pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.
Potenciali nauda
![advantages of future prospects](https://papildai.org/wp-content/uploads/2024/11/advantages_of_future_prospects.jpg)
Potenciali pasiflorų nauda gali būti nerimo ir streso mažinimas, miego kokybės gerinimas ir menopauzės simptomų šalinimas .
Pasifloros gali sumažinti nerimo simptomus, veikdamos panašiai kaip tam tikri receptiniai vaistai. Jo raminamasis poveikis gali pasireikšti ir chirurgijoje, kur jis gali būti toks pat veiksmingas, kaip melatoninas ar midazolamas, mažinant priešoperacinį nerimą. Be to, pasiflora gali pasižymėti neuroprotekcinėmis savybėmis, kurios padeda palaikyti bendrą smegenų sveikatą.
Be to, pasifloros gali pagerinti miego kokybę skatindamos atsipalaidavimą ir mažindamos nerimą, taip pailgindamos bendrą miego trukmę. Klinikiniai tyrimai rodo, kad mažos pasiflorų arbatos dozės gali trumpam pagerinti miego režimą. Be to, tyrimai rodo, kad pasifloros gali padėti pagerinti miego kokybę, ypač asmenims, patiriantiems nemigą ar padidėjusį stresą.
Be to, pasifloros gali padėti šalinti menopauzės simptomus, įskaitant karščio bangas ir nemigą. Didindama GABA kiekį, ji gali padėti sumažinti su menopauze susijusį nerimą ir depresiją ir tapti alternatyva įprastinei hormonų terapijai. Naujausi tyrimai parodė, kad pasiflora taip pat gali gerokai sumažinti menopauzės simptomus ir taip pagerinti bendrą savijautą šiuo pereinamuoju laikotarpiu.
Be nerimo ir miego, pasifloros gali būti naudingos sveikatai, įskaitant kraujospūdžio mažinimą, jautrumo insulinui didinimą sergant 2 tipo cukriniu diabetu ir priešuždegimines savybes.
Dėl įvairiapusės naudos pasifloros yra vertingas holistinių sveikatos strategijų priedas.
Galimas šalutinis poveikis
Dažnai pasitaikantis šalutinis pasiflorų poveikis gali būti galvos svaigimas, mieguistumas, sumišimas ir pykinimas. Sunkus ir retas šalutinis poveikis gali pasireikšti širdies ritmo sutrikimais ir centrinės nervų sistemos slopinimu. Taip pat gali sutrikti koordinacija ir pusiausvyra, todėl gali kilti didelė rizika. Be to, pranešta, kad pasiflora gali sukelti neurotoksiškumą ir virškinimo trakto sutrikimus, ypač vartojant didelėmis dozėmis. Pažymėtina, kad pasifloros didina gama-aminosviesto rūgšties (GABA), kuri yra slopinamasis neuromediatorius smegenyse, kiekį.
Bendras šalutinis poveikis | Sunkus ir retas šalutinis poveikis |
---|---|
Galvos svaigimas | Širdies ritmo sutrikimai |
Mieguistumas | Centrinės nervų sistemos slopinimas |
Pykinimas ir vėmimas | Toksinis poveikis kepenims ir kasai |
Be to, pasiflora gali neigiamai sąveikauti su kitais vaistais. Kartu su CNS slopinančiais vaistais gali sustiprėti raminamasis poveikis, o su antikoaguliantais gali padidėti kraujavimo rizika. Nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims ir vaikams dėl ribotų saugumo duomenų patariama imtis specialių atsargumo priemonių.
Atsižvelgiant į šį galimą šalutinį poveikį ir sąveiką, asmenims, svarstantiems apie pasiflorą, būtina pasitarti su gydytoju, ypač jei jie vartoja kitus vaistus arba turi sveikatos sutrikimų. Norint užtikrinti saugų ir veiksmingą pasiflorų vartojimą, svarbiausia žinoti apie šią riziką.
Maistinė informacija, kalorijos
![caloric content and nutrition](https://papildai.org/wp-content/uploads/2024/11/caloric_content_and_nutrition-4.jpg)
Pasiflorų papilduose yra 0 kalorijų, 0 gramų visų angliavandenių, 0 gramų grynųjų angliavandenių, 0 gramų skaidulinių medžiagų ir 0 gramų baltymų.
Juose nėra jokių vitaminų ar mineralų, pavyzdžiui, vitamino A, vitamino D, vitamino C, geležies ar kalio.
Priešingai, pasiflorų žolelių arbata taip pat turi mažai kalorijų, nors konkrečių duomenų apie maistingumą viename arbatos maišelyje gali ir nebūti.
Žolelių arbatos paprastai negali būti reikšmingas kalorijų, angliavandenių, riebalų ar baltymų šaltinis.
Palyginimui, viename pasiflorų vaisiuje yra 17 kalorijų, 2 g skaidulų ir daug vitaminų A ir C, todėl šis vaisius turi daug maistinių medžiagų.
Atsižvelgiant į tai, kad pasiflorų papildų maistinė vertė nereikšminga, jų galimą naudą sveikatai galima sieti su bioaktyviais junginiais, o ne su maistine verte.
Šie papildai dažnai vartojami dėl anksiolitinio poveikio, ypač nerimui mažinti.
Vartojimas ir dozavimo rekomendacijos
Rekomenduojamos tokios pasiflorų dozės: džiovinta žolė (0,25-2 g tris kartus per dieną), arbata (1 puodelis du-tris kartus per dieną), skystas ekstraktas (0,5-1 ml tris kartus per dieną), tinktūra (0,5-2 ml tris kartus per dieną), kapsulės ir tabletės (400-1200 mg per dieną).
Specifinėms reikmėms reikia specialiai pritaikytų dozių, pavyzdžiui, 45 lašai skysto ekstrakto per dieną gali būti skiriami nuo nerimo arba 20 lašų vakare prieš operaciją.
6-13 metų vaikams, sergantiems ADHD, gali būti rekomenduojama 0,04 mg/kg kūno svorio, t. y. maždaug 500 mg standartizuoto ekstrakto.
Vartojant pasiflorą, būtina atsižvelgti į kontraindikacijas, tokias kaip nėštumas, maitinimas krūtimi, širdies veiklos sutrikimai ir galima sąveika su raminamaisiais ir CNS veikiančiais vaistais. Pasifloros dažniausiai vartojamos nuo nervinio nerimo ir nerimo kartu su klonidinu.
Paprastai vartojamos dvi ar trys dozės per dieną, skystus ekstraktus skiedžiant geriamuoju vandeniu.
Prieš pradedant vartoti, svarbu pasitarti su gydytoju, ypač asmenims, vartojantiems kitus vaistus.
Tinkamas dozavimo rekomendacijų laikymasis gali pagerinti gydymo rezultatus ir kartu apsaugoti nuo nepageidaujamo poveikio.
Veiksmingumas, palyginti su valerijono šaknimi
![valerian root efficacy comparison](https://papildai.org/wp-content/uploads/2024/11/valerian_root_efficacy_comparison.jpg)
Pasifloros ir valerijono šaknys yra gerai žinomos vaistažolių priemonės nuo nemigos ir nerimo, tačiau skiriasi jų veikimo mechanizmai ir veiksmingumo profiliai, o tai gali turėti įtakos jų vartojimui, palyginti su kitais papildais.
Pasiflorų nauda:
- Tai natūrali alternatyva, pasižyminti panašiu veiksmingumu, nors, palyginti su oksazepamu (keturios dienos), rezultatų gali tekti laukti ilgiau (maždaug septynias dienas).
- Pastebėta, kad jis daro švelnesnį poveikį nerimui, palengvina nerimą panašiai kaip oksazepamas, tačiau sukelia mažiau šalutinių poveikių, todėl yra palanki alternatyva tiems, kurie ieško švelnesnio poveikio. Be to, pasifloros adaptogeninės savybės gali skatinti ramybės ir geros savijautos jausmą, todėl jos veiksmingumas streso valdymo srityje didėja.
Pasiflorų trūkumai:
- Ilgesnis veikimo laikas gali atbaidyti vartotojus, kuriems nedelsiant reikia palengvinti nemigą ar nerimą.
- Palyginti su valerijono šaknimi, kuri kai kuriems gali duoti greitesnę naudą, pasifloros gali būti ne pats geriausias pasirinkimas asmenims, siekiantiems greitų rezultatų.
Valerijono šaknies nauda:
- Valerijono šaknis veiksmingai sutrumpina miego pradžios laiką ir pagerina miego kokybę.
- Kaip ir pasifloros, valerijono šaknis paprastai nesukelia rytinio mieguistumo, todėl ji yra tinkamesnė alternatyva daugeliui receptinių migdomųjų vaistų.
Valerijono šaknies trūkumai:
- Tai reiškia, kad nors vieniems valerijono šaknis gali pasirodyti veiksminga iš karto, kiti gali nusivilti, jei iš karto nepajus rezultatų.
- Kai kuriems asmenims valerijono šaknis gali sukelti šalutinį poveikį, ko gali nebūti su pasiflora.
Tiek pasifloros, tiek valerijono šaknys gali mažinti sistolinį kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį reaguojant į stresą, todėl tinka nerimui valdyti.
Kartu su kitomis raminamosiomis žolelėmis jie gali pagerinti terapinius rezultatus, todėl tai yra holistinis požiūris į miego ir nerimo valdymą.
Tačiau rinkdamiesi šiuos papildus asmenys turėtų atsižvelgti į savo asmeninius poreikius ir patirtį, nes jų veiksmingumas gali labai skirtis priklausomai nuo žmogaus. Be to, individualūs valerijono šaknies vartojimo rezultatai gali skirtis, nes ne visi vartotojai patiria vienodą veiksmingumą.
Ramunėlės geresniam atsipalaidavimui
Ramunėlės gali sustiprinti atsipalaidavimą ir pagerinti miego kokybę. Daug apigenino, antioksidanto, kuris jungiasi prie smegenų receptorių, turinčios ramunėlės gali padėti sukelti miegą, todėl jos yra veiksmingos tiems, kurie kovoja su nemiga. Švelnus raminamasis poveikis gali palengvinti tiek užmigimą, tiek ramybės būsenos palaikymą visą naktį.
Be to, ramunėlės gali mažinti stresą ir nerimą, skatinti bendrą atsipalaidavimą, o tai gali būti ypač naudinga asmenims, susiduriantiems su psichikos sveikatos problemomis. Reguliarus ramunėlių arbatos vartojimas taip pat gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje, o tai gali pagerinti bendrą savijautą.
Be miegą skatinančių savybių, ramunėlės gali turėti priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių, kurios prisideda prie jų naudos sveikatai. Mažindamos uždegimo simptomus, jos gali palengvinti diskomfortą, susijusį su tokiomis ligomis kaip artritas.
Be to, ramunėlės gali palaikyti virškinimo sistemos sveikatą, nes ramina skrandžio bėdas ir padeda virškinti, todėl yra populiarus pasirinkimas po gausių valgių. Jos antibakterinės savybės gali sustiprinti imuninės sistemos veiklą, o galimybė mažinti MTL cholesterolio kiekį gali pagerinti širdies sveikatą. Be to, ramunėlių arbatoje yra biologiškai aktyvių junginių, kurie, nepaisant mažo kaloringumo, didina naudą sveikatai.
Įtraukus ramunėles į sveikatingumo rutiną, jos gali ne tik pagerinti atsipalaidavimą ir miegą, bet ir suteikti įvairios papildomos naudos sveikatai, todėl jos yra universalus augalinis sąjungininkas.
Dažnai užduodami klausimai
Ar pasiflora saugi vaikams ir nėščioms moterims?
Pasifloros gali būti nesaugios vaikams ir nėščioms moterims.
Nors jis gali būti saugus trumpalaikiam vartojimui vaikams prižiūrint gydytojui, įrodymų, patvirtinančių bendrą jo vartojimą, yra nedaug, be to, gali pasireikšti šalutinis poveikis, pavyzdžiui, mieguistumas.
Nėščioms moterims pasifloras gali būti nesaugus dėl gimdos susitraukimų pavojaus ir tyrimų su žmonėmis trūkumo, todėl jo reikia vengti ir pasitarti su gydytoju.
Ar pasifloros gali sąveikauti su vaistais?
Taip, pasifloros gali sąveikauti su įvairiais vaistais, ypač tais, kurie pasižymi raminamosiomis savybėmis, pavyzdžiui, antikonvulsantais, benzodiazepinais ir vaistais nuo nemigos, galimai sustiprindamos jų poveikį.
Be to, ji gali turėti įtakos kraują skystinantiems vaistams, tokiems kaip varfarinas ir klopidogrelis, todėl gali padidėti kraujavimo rizika.
Patariama atsargiai vartoti kartu su kitais vaistais, įskaitant MAO inhibitorius ir QT intervalą veikiančius vaistus.
Prieš derindami pasiflorą su paskirtu gydymu, visada pasitarkite su gydytoju, kad sumažintumėte galimą nepageidaujamą poveikį.
Per kiek laiko pasifloros pradeda veikti?
Passionflower gali pradėti veikti per 30-90 minučių po geriamojo vartojimo.
Dėl šio laiko tarpo ji ypač veiksminga kovojant su nerimu, pavyzdžiui, prieš operaciją, kai ji gali būti vartojama prieš pat procedūrą.
Nors, palyginti su kai kuriais receptiniais anksiolitikais, jo poveikis gali būti šiek tiek uždelstas, pasifloras pasižymi palankiomis savybėmis ir mažesniu šalutiniu poveikiu, todėl yra tinkama alternatyva nerimui valdyti.
Kokios formos pasiflorą geriausia vartoti?
Geriausia pasiflorų forma priklauso nuo individualių poreikių. Kapsulės gali užtikrinti patogumą ir nuoseklų dozavimą, o ekstraktai – įvairiapusį vartojimą, įskaitant arbatas raminamiesiems ritualams.
Ieškantiems raminančio gėrimo, pasiflorų arbata gali suteikti ramybės akimirką.
Dozavimas gali skirtis priklausomai nuo individualių poreikių, todėl visada pasitarkite su gydytoju, kad įsitikintumėte, jog pasirinkta forma atitinka asmeninius sveikatos tikslus ir sumažina galimą sąveiką.
Ar yra žinomų alerginių reakcijų į pasiflorą?
Taip, gali būti žinomų alerginių reakcijų, susijusių su pasiflora. Simptomai gali būti bendras niežulys, pilvo skausmas, liežuvio ir uoslės patinimas, hipotenzija, dilgėlinė ir angioneurozinė edema.
Alergenų jautrumą gali patvirtinti tokie diagnostikos metodai kaip odos dūrio testai ir kraujo tyrimai. Alergiškiems asmenims būtina griežtai vengti pasiflorų ir jų darinių, naudoti antihistamininius vaistus esant lengvoms reakcijoms ir nešiotis adrenalino autoinjektorių sunkiems atvejams, pavyzdžiui, anafilaksijai.
Pabaigai
Pasifloros gali padėti sumažinti nerimą ir skatinti geresnį miegą. Ji gali raminamai veikti protą ir kūną, todėl gali būti tinkama tiems, kurie nori atsikratyti streso. Svarstant apie vaistažoles svarbu gerti vandenį. Rekomenduojama suvartoti nuo 1 iki 3 gramų, o siekiant tam tikrų sveikatos tikslų – iki 10 gramų. Tačiau dozavimas gali skirtis priklausomai nuo konkretaus žmogaus, todėl prieš pradėdami vartoti maisto papildus pasitarkite su gydytoju arba asmeniniu treneriu.
Dėkojame, kad skaitote!