Skip to content
Home » Vartojai bent vieną iš jų? Šie papildai gali būti priežastis, kodėl svoris nejuda

Vartojai bent vieną iš jų? Šie papildai gali būti priežastis, kodėl svoris nejuda

Noras sulieknėti dažnai sukelia norą imtis greičiausių sprendimų. Vienas iš jų – papildai. Lengva patikėti, kad viena kapsulė per dieną padės atsikratyti riebalų, bet daugeliui jų poveikis – labiau reklaminis nei realus. Šiame straipsnyje apžvelgsime keturias populiarias, bet veiksmingumu abejotinas medžiagas, kurios nepadės siekti tikslo. Netgi gali trukdyti.

Žalios kavos ekstraktas – daugiau klausimų nei atsakymų

Jeigu teko domėtis svorio mažinimo papildais, šitas pavadinimas tikrai pasitaikė. Žalios kavos pupelės – tai tiesiog neapdoroti kavos grūdai, kuriuose yra chlorogeno rūgšties. Skamba įdomiai, tiesa? Tačiau dietistė Danielle VenHuizen sako, kad teorija skamba geriau nei praktika.

Studijos, kuriose bandyta tirti šio ekstrakto veiksmingumą, dažnai neatitinka mokslinių standartų. Vienose kalbama apie svorio mažėjimą, kitose – jokių pokyčių. Ir net jei svoris šiek tiek mažėja, neaišku, ar tai riebalai, ar tiesiog skysčiai ar raumenų masė.

VenHuizen, per daugelį metų dirbdama su klientais, sako dar nemačiusi nė vieno, kuris būtų sulieknėjęs naudodamas šį papildą. Taigi – pinigai išleisti, o poveikio kaip nėra, taip nėra.

Garcinia cambogia – vaisius su daugiau reklamos nei naudos

Iš egzotiškos išvaizdos vaisiaus išgaunama medžiaga – hidroksicitrinų rūgštis – kažkada skambėjo kaip didžiausias proveržis. Teigta, kad mažina alkį ir blokuoja riebalų kaupimąsi. Bet visa tai paremta ne visai patikimais tyrimais.

Maža to, kai kuriais atvejais fiksuoti kepenų pažeidimai. Vienas iš tokių pavyzdžių – tyrimas publikuotas „Clinical Gastroenterology and Hepatology“ žurnale, kuriame pastebėta, jog ilgalaikis vartojimas gali sukelti rimtų problemų. Ir čia jau ne juokai.

Aviečių ketonai – skamba gardžiai, bet nepadeda

Ši medžiaga – tiesiog aviečių kvapą suteikiantis junginys, kuris laboratorinėse sąlygose sumažino riebalų kaupimąsi pelėms. O žmonėms? Vienas vienintelis tyrimas, kurio dalyviai gavo ne tik ketonų, bet ir ilgą papildų sąrašą: kofeino, imbiero, česnako, pipirų, B grupės vitaminų, net chromo. Rezultatai? Kažkiek svorio prarasta, bet kas tiksliai lėmė tą efektą – niekas nežino.

Logiškiau tiesiog suvalgyti saują aviečių. Skonis geresnis, skaidulų daugiau, o rizika – nulinė.

Kofeinas – energijos pliūpsnis, bet ne riebalų naikintuvas

Vienas populiariausių papildų pasaulyje – ir dažniausiai vartojamas legaliai stimuliuojantis junginys. Kofeinas tikrai gali pagreitinti medžiagų apykaitą, bet tik didelėmis dozėmis. Reikia daugiau nei 3 mg/kg kūno svorio, kad pradėtų ryškiau veikti. Tai reiškia – apie 200 mg kofeino žmogui, sveriančiam 68 kg. Tai du puodeliai kavos. Ne taip jau mažai.

Tačiau ne visi toleruoja tokias dozes. Dažnai pasitaiko šalutinis poveikis: drebulys, nemiga, širdies plakimas ar net galvos skausmai. Ir nors kavos puodelis ryte tikrai gali „įjungti“ dieną, nereikėtų jo laikyti riebalų priešų lyderiu.

Papildai su kofeinu dažnai turi dar daugiau stimuliatorių, o tai tik didina riziką. Natūrali kava – visai kita istorija. Ji gali padėti susikaupti, bet ant pakuotės pažadėtas riebalų deginimas dažniausiai lieka pažadu.

O ką daryti, jeigu vis dėlto norisi rezultatų?

Įspūdingų rezultatų paprastai lydi įspūdingos pastangos. Gera žinia – jos neturi būti skausmingos ar varginančios. Štai keletas dalykų, kurie tikrai veikia:

  • Valgyti daugiau augalinio maisto. Vaisiai, daržovės ir sėklos – ne tik sotūs, bet ir naudingi mikrobiomui.
  • Judėti kuo dažniau. Jeigu dirbate sėdimą darbą, išlipkite iš kėdės kas valandą. Net 10 min ėjimo per valandą gali duoti apie 8 000 žingsnių per darbo dieną.
  • Investuoti į aplinką, kuri skatina judėjimą. Stovimas stalas, vaikščiojimo takelis ar net sporto kilimėlis šalia darbo vietos – tai ne mada, tai įrankiai.

Dietistė Madeleine Putzi iš Pitsburgo dažnai mato, kaip smulkūs pokyčiai duoda realių rezultatų. Pasak jos, net paprastas vaikščiojimas kas valandą daro daugiau nei daugelis papildų kartu sudėjus.

Verta pagalvoti: ar verta pasitikėti pažadais?

Jeigu papildas pažada per naktį tirpstantį pilvuką ar stebuklingą riebalų šalinimą – tikėtina, kad tai tik gražiai supakuotas niekalas. Kur kas saugiau ir efektyviau – pamažu keisti mitybą, daugiau judėti ir nepervertinti greitų sprendimų. Tikrieji rezultatai neateina per savaitę, bet jie trunka ilgiau nei papildų buteliuko galiojimas.