Skip to content
Home » Obuolys per dieną: svorio metimo mitas ar veikianti taktika?

Obuolys per dieną: svorio metimo mitas ar veikianti taktika?

Kai galvoje sukasi šimtai idėjų, kaip „geriausiai“ mesti svorį, dažnai pamirštame tai, kas tiesiog guli vaisių dubenyje. Obuoliai. Ne stebuklingi, ne egzotiniai, bet labai tikri – tokie, kokius pažįstame nuo vaikystės. Ir, patikėk, jie vis dar turi ką pasiūlyti tavo figūrai, net jei dietų mados keičiasi kas sezoną.

Kodėl obuolys – ne tik užkandis, o sąjungininkas svorio kontrolei

Pamėginkime pažiūrėti į obuolį ne kaip į kažką įprasto, o kaip į triuką, kurį naudoja tie, kurie sugeba valgyti skaniai ir tuo pačiu mažinti apimtis. Obuoliai yra sotūs, bet neapsunkina. Jie saldūs, bet be cukraus šoko kraujyje. Jie padeda pasiekti tą retą jausmą – sotumo be kaltės.

Melissa Mitri, mitybos specialistė, sako, kad obuoliai gali prisidėti prie svorio metimo dėl jų mažo kaloringumo ir skaidulų. Ir nors obuolys vienas stebuklo nepadarys, įtraukęs jį į savo dienos valgymą, gali pastebėti skirtumą – mažiau noro užkandžiauti, daugiau energijos ir mažesnis poreikis desertams vakare.

Ką iš tikrųjų jaučia tavo kūnas suvalgius obuolį

Obuoliai nėra tik traškūs – jie pažadina virškinimą. Dėl didelio vandens kiekio (apie 85%) kūnas gauna ir sotumo, ir drėkinimo efektą. Pridėk dar 4–5 gramus skaidulų viename vaisiuje – tai 12–16% visos rekomenduojamos dienos normos – ir turime tikrą natūralų apetitą mažinantį įrankį.

Dar viena mažai žinoma pusė – jų glikemijos indeksas. Skirtingai nuo daugelio saldumynų, obuoliai nekelia cukraus lygio į kalnus. Net saldžiosios veislės išlieka „ramios“, neleisdamos insulino šokinėti. Tai itin svarbu tiems, kurių alkio jausmas priklauso nuo gliukozės svyravimų.

Obuolys – ne tik apie kalorijas, bet ir apie kovą su uždegimais

Nors dažnai apie tai nekalbame, uždegiminės reakcijos organizme prisideda prie riebalų kaupimosi. Kai organizme verda nematomas konfliktas, medžiagų apykaita lėtėja. O štai obuoliai – ypač jų žievelėse esantys flavonoidai – gali padėti sumažinti šį vidinį šurmulį. Tyrimai rodo, kad junginiai, kaip kvercetinas, veikia priešuždegimiškai, o tai – tiesioginis kelias į geresnę medžiagų apykaitą.

Kaip įtraukti obuolius į savo dieną be monotonijos

Jeigu galvoji, kad obuolys – tik tai, ką meti į rankinę „šiaip užkąsti“, metas išplėsti galimybes. Štai keletas skanių minčių:

  • Sumaišyk su baltymu: Užtepk žemės riešutų sviesto, supjaustyk obuolį griežinėliais ir turi užkandį, kuris ilgai išlaikys sotumą. Sūrio riekelė ar riešutai – irgi puikus duetas.
  • Rytas su skoniu: Pjaustytas obuolys su cinamonu ir graikišku jogurtu – ne tik skanu, bet ir palaiko energiją ryte. Tinka į košes, blynuose ar net su chia pudingu.
  • Obuoliai pietums ar vakarienei? Kodėl gi ne. Kepintas obuolys su kalakutiena ir saldžiomis garstyčiomis – neįprasta, bet gardu. Arba obuolių griežinėliai salotose – suteikia saldumo be cukraus pertekliaus.

Kaip obuolys padėjo man nepervalgyti vakare

Prieš kurį laiką, kovojant su nuolatiniu vakaro užkandžiavimu, pabandžiau labai paprastą triuką – vietoj saldumynų ėmiau valgyti obuolį su cinamonu ir trupučiu natūralaus riešutų sviesto. Rezultatas: mažiau emocinio valgymo, jokio cukraus protrūkio ir geresnis miegas. Šis paprastas pakeitimas tapo įpročiu.

Ko obuolys nepadarys vienas – bet padės tavo sprendimams

Obuolys nepadarys stebuklo, jei visa kita tavo dienos mityba – iš pusfabrikačių ir perdirbto cukraus. Bet jis gali tapti paprastu pagalbininku, kuris palaiko gerus sprendimus. Valgyk subalansuotai, judėk, venk streso ir… įsidėk obuolį į rankinę. Dažnai būtent tie maži pasirinkimai lemia, ar eisi miegoti lengvu skrandžiu ir šypsena.

Trumpai: kodėl verta rinktis obuolius

  • Turi mažai kalorijų
  • Daug skaidulų, kurios suteikia sotumo
  • Lėtas poveikis cukraus kiekiui kraujyje
  • Sudėtyje yra priešuždegiminių antioksidantų
  • Drėkina, nes turi daug vandens
  • Patogūs ir įvairūs – tinka tiek desertui, tiek vakarienei

Jeigu svarstai, nuo ko pradėti pokytį – obuolys gali būti pirmasis žingsnis. Nereikia skaičiuoti kalorijų ar sekti dietų – kartais pakanka grįžti prie paprastumo. Ir dar: jei vis dar abejoji, pasikalbėk su mitybos specialiste. Kartais profesionalus žvilgsnis padeda pamatyti daugiau, nei rodo svarstyklės.