Jei vis dažniau pamirštate, kur padėjote raktus ar kaip vadinasi pažįstamas žmogus, natūralu pradėti nerimauti. Nors tai gali būti tik įprasti amžiaus pokyčiai, kartais tai ženklas, kad smegenys pradeda veikti kitaip. Lengvas pažinimo sutrikimas nėra retas – jis paliečia maždaug kas trečią vyresnį nei 65 metų žmogų ir dažnai yra ankstyvas demencijos, įskaitant Alzheimerio ligą, perspėjimas.
Mokslininkai vis dažniau kalba apie tai, kad mityba gali turėti tiesioginę įtaką smegenų sveikatai. Ir naujausias tyrimas iš Kinijos tai tik dar kartą patvirtino. Rezultatai stebina: žmonės, kurie valgė daugiau maisto, turinčio antioksidantų, net 80 % rečiau patyrė atminties ir mąstymo pablogėjimą.
Kodėl antioksidantai tokie svarbūs?
Tyrime dalyvavo daugiau nei 1 000 vyresnio amžiaus žmonių. Buvo vertinami jų mitybos įpročiai, gyvenimo būdas, alkoholio vartojimas ir atminties testų rezultatai. Mokslininkai išskyrė šešis antioksidantus, kurie, pasirodo, gali būti ypač naudingi smegenims – vitaminus A, C ir E, taip pat magnį, cinką ir seleną. Žmonės, kurių mityboje šių medžiagų buvo daugiau, turėjo žymiai geresnius kognityvinius rezultatus.
Tačiau tyrimas atskleidė ir šaltą dušą tiems, kurie prie vakarienės nevengia taurės vyno. Alkoholis, net ir vartojamas saikingai – vieną ar du kartus per savaitę – atrodė panaikina antioksidantų naudą. Tarp negeriančių dalyvių buvo pastebėta aiški nauda smegenims, o tarp vartojančių – rizika susirgti lengvu pažinimo sutrikimu išaugo daugiau nei dvigubai.
Kaip visa tai pritaikyti gyvenime?
Tai ne mokslinė teorija – tai reali galimybė keisti įpročius dėl savo ateities. Jei jums rūpi, kaip jausitės po dešimties ar dvidešimties metų, verta pasižiūrėti į savo lėkštę. Ar ten dažnai atsiranda špinatai, mėlynės, migdolai? O gal dažniau – alkoholis?
Norint padėti savo smegenims veikti ilgiau, geriau ir aiškiau, verta keisti kai kuriuos įpročius. Ir tai nereikalauja drastiškų sprendimų ar brangių papildų. Užtenka pradėti nuo paprastų dalykų:
- Į salotas įberkite saulėgrąžų sėklų
- Vakarui vietoj vyno pasirinkite apelsiną ar saują riešutų
- Rytinį sumuštinį pakeiskite koše su uogomis
- Į kokteilį įmeskite saują špinatų ar lapinio kopūsto
Šie nedideli pokyčiai ne tik skanūs, bet ir labai naudingi. Jie gali padėti apsaugoti atmintį, sutelkti dėmesį ir net sumažinti Alzheimerio ar kitų demencijų riziką.
Asmeninė patirtis: nuo miglotų rytų iki aiškios galvos
Vienos tyrimo dalyvės, 67 metų moters, istorija – puikus pavyzdys. Ji prisipažino, kad prieš porą metų dažnai pamiršdavo, ką norėjo pasakyti, nebaigdavo sakinio. Gydytoja nieko blogo nerado, bet moteris pati nusprendė keisti mitybą – daugiau šviežių daržovių, vaisių, riešutų, jokio alkoholio. Po kelių mėnesių ji pasakojo, kad protas tapo aiškesnis, o dienos – mažiau chaotiškos. Ar tai placebo efektas? Gal. Bet svarbiausia, kad ji jaučiasi geriau. Ir tai jau daug.
Ką sako ekspertai?
Dietologai tvirtina, kad šie rezultatai patvirtina seną tiesą – valgydami augalinį, natūralų, spalvingą maistą padedame ne tik kūnui, bet ir smegenims. O alkoholį reikėtų laikyti ne vaistu, o rizikos veiksniu.
Jei tikrai norite pasirūpinti savo smegenimis, pagalvokite apie šiuos pagrindus:
- Valgykite daugiau lapinių daržovių – jose yra magnio ir vitamino E
- Uogos ir citrusai – puikus vitamino C šaltinis
- Migdolai ir saulėgrąžos – dėl seleno ir vitamino E
- Viso grūdo produktai – dėl magnio ir cinko
- Mažinkite arba visiškai atsisakykite alkoholio
Maži pasirinkimai šiandien – aiškesnė galva rytoj. Galbūt neverta laukti, kol atmintis pradės šlubuoti. Geriau veikti dabar, kai dar galime pasirinkti, ką dedame į burną ir ką norime išsaugoti ilgam.