Skip to content
Home » Mažas trūkumas, kuris stabdo tavo svorio metimą? Gydytojai įvardijo vieną mineralą

Mažas trūkumas, kuris stabdo tavo svorio metimą? Gydytojai įvardijo vieną mineralą

Kartais atsakymų ieškome sudėtingose dietose, o sprendimas slypi paprastesniuose dalykuose. Magnis – mineralas, apie kurį dažnai kalbama dėl jo poveikio miegui ar raumenims – pastaruoju metu vis dažniau siejamas ir su svorio metimu. Ar tai tik nauja mada? O gal verta pasidomėti giliau?

Kodėl žmonėms ima trūkti magnio?

Maisto papildų lentynos lūžta nuo skirtingų formų magnio – milteliai, kapsulės, skystos formos. Ir vis dėlto, pasak dietologės G. Laužikienės, net 4 iš 10 lietuvių magnio gauna per mažai. „Maistas skurdus, stresas didelis, o žarnynas ne visada susitvarko su įsisavinimu“, – sako specialistė.

Dažniausiai trūkumas atsiranda, kai:

  • mityboje trūksta riešutų, sėklų, žalumynų
  • vartojama daug kavos ar alkoholio
  • patiriamas ilgalaikis stresas
  • organizmas blogai įsisavina maistines medžiagas

Kaip magnis susijęs su antsvoriu?

Pirmas dalykas, kurį vertėtų suprasti – magnis nedegina riebalų stebuklingai. Tačiau jis padeda kūnui veikti efektyviau. Ir štai kur atsiranda įdomioji dalis.

Kai trūksta magnio, dažniau kyla problemų su cukraus reguliavimu kraujyje. Dėl to lengviau atsiranda užkandžiavimas, potraukis saldumynams, o ilgainiui – atsparumas insulinui. Tai vienas svarbiausių faktorių, dėl kurių svoris ima kauptis pilvo srityje. Taip pat sumažėja ląstelių jautrumas insulinui, o tai reiškia, kad kūnas tampa mažiau efektyvus degindamas energiją.

Be to, magnis veikia ir uždegiminius procesus. Kai organizmas nuolat „gesina“ vidinį uždegimą, jam nelieka jėgų kitoms funkcijoms. Net ir paprastas virškinimas sulėtėja. Bloga žarnyno būklė gali daryti tiesioginę įtaką kūno masei – tai patvirtino ne viena studija, įskaitant ir 2021 m. tyrimą „mSystems“, kuris atskleidė, kad žarnyno bakterijų įvairovė koreliuoja su svoriu.

Tikri atvejai iš gyvenimo

Rasa, 42 m., pasakoja, kad visą gyvenimą kovodavo su pilvo pūtimu ir saldumynų troškimu. „Kai pradėjau vartoti magnį vakarais, pirmiausia pagerėjo miegas, o po kelių savaičių pastebėjau, kad rytais nebesinori saldumynų. Ir svoris po truputį ėmė kristi“, – sako ji. Rasa tuo metu nedarė jokių kitų pokyčių, tik reguliavo magnio vartojimą.

Panašią patirtį turi ir Tomas, 36 m., kuris dirba naktimis. „Man magnis padėjo mažiau jaustis pavargusiam ir atsikratyti to nuolatinio potraukio greitam maistui“, – pasakoja jis. Svoris jam nukrito 6 kg per 3 mėnesius.

Kur rasti magnio – ne tik tabletėse

Magnio galima gauti ne tik iš papildų. Dalis žmonių puikiai jį įsisavina per maistą. Geriausi šaltiniai:

  • Migdolai, moliūgų sėklos, saulėgrąžos
  • Tamsiai žalios lapinės daržovės, ypač špinatai
  • Juodasis šokoladas (kakavos ≥ 70%)
  • Avižos, grikiai, rudieji ryžiai
  • Mineralinis vanduo su didesniu magnio kiekiu

Jeigu trūkumo požymiai aiškūs (trūkčiojantys raumenys, mieguistumas, nervingumas), verta pasitarti su gydytoju dėl papildų formos. Pasak dietologės G. Laužikienės, „geriausiai pasisavinamos organinės formos, tokios kaip magnis glicinatas ar citratas“.

Ar verta tikėtis stebuklo?

Ne. Bet verta pabandyti, jei:

  • dažnai jauti nuovargį ar nemigą
  • mityba skurdi ir chaotiška
  • žarnyno veikla stringa
  • dažnai pučia pilvą ar užkietėja viduriai
  • norisi mažiau cukraus

Magnis gali padėti šiuos dalykus išjudinti. Kai kūnas vėl pradeda „veikti“, svoris krenta ne per stebuklą, o todėl, kad sistema atsigauna. Ir tai daug vertingiau nei bet kokios drastiškos dietos.

Kai svorio metimas tampa emocine našta

Kartais bandymas sulieknėti užklumpa ne fiziškai, o emociškai. Jaučiama gėda, kaltė, baimė. Magnis, nors ir ne vaistas nuo visų problemų, gali šiek tiek padėti atgauti balansą. Geresnis miegas, stabilesnis apetitas, mažesnis potraukis stresiniam valgymui – visa tai palengvina psichologinę pusę.

Svarbiausia – nenusiteikti greitam rezultatui. Žingsnis po žingsnio, ir pokyčiai įvyks. Vien magnis – ne stebuklas. Tačiau jis gali būti vienas iš tų mažų dalykų, kurie keičia viską. Pradėk nuo šaukšto moliūgų sėklų kasdien – kartais tiek ir užtenka.