Žvynelinė – tai lėtinė uždegiminė odos liga, kuri glaudžiai susijusi su imuninės sistemos veikla ir organizmo uždegiminiu atsaku. Vienas efektyviausių būdų palengvinti simptomus – iš mitybos pašalinti maisto produktus, kurie įrodymai pagrįstai skatina uždegiminius procesus arba trikdo imuninės sistemos veiklą.
Perdirbtas ir riebus maistas stiprina uždegimą
Ultra‑perdirbtas maistas yra vienas iš pagrindinių žvynelinės paūmėjimo veiksnių. Tokie produktai kaip traškučiai, sausainiai, greito maisto patiekalai ar margarinas pasižymi aukštu transriebalų ir pridėtinio cukraus kiekiu, kuris aktyvina citokinų gamybą ir stiprina sisteminį uždegimą. UK Biobank tyrimas parodė, kad didelis tokių produktų suvartojimas padidina psoriazės riziką net iki 2,7 karto.
Gyvulinės kilmės riebalai turi uždegimą skatinančių savybių
Riebūs mėsos produktai – pavyzdžiui, lašiniai, dešros ar riebus kepsnys – didina arachidono rūgšties koncentraciją organizme. Ši riebalų rūgštis dalyvauja uždegiminių mediatorių sintezėje ir aktyvina odos ląstelių perteklių, kuris būdingas psoriazei. Mityboje tokie produktai turėtų būti pakeisti liesa paukštiena ar žuvimi, kurioje gausu omega-3.
Glitimo turintys grūdai ir pieno produktai gali paūminti simptomus
Pacientai, sergantys žvyneline, dažnai turi autoimuninių ligų polinkį, o glitimas yra vienas dažniausių provokuojančių alergenų. Kviečiai, miežiai ir rugiai kai kuriems žmonėms skatina imuninę reakciją, kuri pasireiškia odos uždegimu. Panašiai reaguojama į pieno produktus – caseinas ir sočieji riebalai, esantys sūriuose ar piene, gali sukelti sisteminę reakciją.
Rafinuoti angliavandeniai skatina cukraus svyravimus ir uždegimą
Balta duona, bandelės, saldainiai ir kiti greitai pasisavinami angliavandeniai didina insulino lygį kraujyje. Šis hormoninis svyravimas stimuliuoja organizmo uždegimines reakcijas, taip blogindamas odos būklę ir psoriazės simptomus.
Alkoholis trikdo imuninį atsaką ir mažina gydymo veiksmingumą
Net ir nedidelis alkoholio kiekis gali slopinti organizmo gebėjimą kovoti su uždegimu. Be to, alkoholis trikdo daugelio psoriazės gydymui skiriamų vaistų veikimą. Dėl šios priežasties rekomenduojama jo visiškai atsisakyti arba vartoti itin retai ir mažomis dozėmis.
Naktžiedžių augalai gali veikti kaip slaptas dirgiklis
Pomidorai, bulvės, baklažanai ir paprikos priklauso naktžiedžių šeimai. Jie turi solanino – junginio, kuris kai kuriems žmonėms sukelia uždegiminę reakciją odoje. Nors poveikis individualus, verta atkreipti dėmesį į jų kiekį mityboje.
Per didelis cukraus ir druskos kiekis trikdo odos atsinaujinimą
Cukrus ne tik didina uždegimą, bet ir mažina odos gebėjimą regeneruotis. Tuo tarpu perteklius druskos siejamas su kraujospūdžio padidėjimu ir lėtesne gijimo eiga. Dėl to rekomenduojama sumažinti arba pašalinti konservuotus, sūrius ir saldžius gaminius iš kasdienės mitybos.
Aštrūs prieskoniai dirgina odą
Stiprūs prieskoniai, ypač čili, karis ar juodieji pipirai, gali sukelti odos perštėjimą, niežėjimą ar net iššaukti naujų bėrimų atsiradimą. Jeigu po jų vartojimo simptomai stiprėja – būtina atsisakyti.
Svarbu stebėti individualią organizmo reakciją
Nors egzistuoja aiškūs maisto produktų sąrašai, kurie moksliškai susiję su žvynelinės pablogėjimu, kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja individualiai. Todėl efektyviausia – vesti mitybos dienoraštį ir analizuoti, kokie konkretūs produktai stiprina simptomus.
Tinkama mityba tampa gydymo dalimi
Sergant žvyneline svarbu ne tik vengti uždegimą skatinančio maisto, bet ir įtraukti produktus, kurie padeda organizmui gyti: omega-3 turinčią žuvį, šviežias daržoves, avokadus, alyvuogių aliejų ir pilno grūdo produktus. Tokia mityba padeda sumažinti uždegimo židinius, gerina odos būklę ir didina gydymo efektyvumą.
Norint sumažinti žvynelinės simptomus, būtina atsisakyti perdirbto maisto, riebių mėsos produktų, cukraus, alkoholio, glitimo, pieno gaminių, naktžiedžių ir aštrių prieskonių. Mityba – tai vienas iš galingiausių ginklų valdyti šią ligą kartu su vaistais ir sveiku gyvenimo būdu.