Skip to content
Home » Kas nutinka tavo kūnui, kai kasdien vartoji ashwagandhą?

Kas nutinka tavo kūnui, kai kasdien vartoji ashwagandhą?

Stresas tave užspaudęs kaip veržlė? Prastai miegi, o rytą pradedi su sunkiu kūnu ir dar sunkesne galva? Vienas šaknis turintis augalas, žinomas kaip ashwagandha, pastaruoju metu atsiduria vis daugiau žmonių virtuvės lentynose. Ir ne dėl mados – o dėl to, kad jis iš tiesų gali keisti savijautą. Tiek fiziškai, tiek emociškai.

Kas ta ashwagandha – ir kuo ji svarbi ne tik Rytų medicinoje?

Ashwagandha – tai augalas, augantis Indijoje, Afrikoje ir kai kuriose Europos vietose. Jau tūkstančius metų jis naudojamas Ajurvedoje – natūralios medicinos sistemoje, padedančioje žmogui atkurti vidinį balansą. Vietiniai gyventojai vadina šią šaknį „ramybės ginklu“, nes ji dažniausiai vartojama nerimui ir streso lygiui sumažinti.

Šiais laikais ashwagandha nebėra tik senolių išminties simbolis. Tyrimai rodo, kad jos poveikis stresui, miegui, energijai ir net hormonų balansui – ne vien tik pasaka. Ir būtent čia prasideda įdomioji dalis.

Ką pastebi žmonės, vartodami ashwagandha kasdien?

Tikrieji pokyčiai paprastai pasirodo po kelių savaičių. Vieni pasakoja, kad pradėjo lengviau užmigti. Kiti – kad išnyko vidinis virpėjimas, kai vos įjungus kompiuterį širdis ima daužytis. Treti džiaugiasi grįžusiu gebėjimu susikaupti be penkto puodelio kavos.

Vienoje 2021 m. apžvalgoje analizuota per 40 tyrimų, kur tiriamas ashwagandhos poveikis stresui ir nerimui. Rezultatas – sumažėjęs kortizolio (streso hormono) kiekis kraujyje. Ir tai – ne teorija, o realus pokytis žmogaus kūne.

Dietologė Maggie Michalczyk savo interviuose dažnai pažymi, kad ashwagandha tampa „kasdienės gerovės ramsčiu“ žmonėms, kurie jaučia įtampą, bet nenori griebtis vaistų.

Pagerėjęs miegas – vienas dažniausių naudų

150 dalyvių tyrimas parodė, kad vartojusieji vos 120 mg ashwagandha per dieną šešias savaites, pranešė apie 72 proc. pagerėjusį miegą. Tai ne placebo efektas – kontrolinėje grupėje pagerėjimas buvo tik 29 proc.

Įsivaizduok: vakare pagaliau atsiguli, kūnas nebejaučia įtampos, o galva nesuka ratu minčių. Skamba kaip prabanga? Kai kuriems – tai tapo realybe vos po mėnesio.

Energija be kavos ir be širdies permušimų

Ashwagandha ne tik ramina – bet ir palaiko energiją. Skamba prieštaringai? O iš tikrųjų, kai organizmas nėra nuolat išsekęs nuo streso hormonų pertekliaus, jis turi daugiau jėgų. Tyrimai iš Kolorado universiteto rodo, kad žmonės, kurie vartojo ashwagandhą reguliariai, jautėsi ramesni, labiau susikaupę ir fiziškai gyvybingesni.

Kada verta būti atsargiam?

Nors daugeliui ashwagandha tinka, svarbu žinoti kelis dalykus. Vartojant kartu su vaistais nuo skydliaukės, cukrinio diabeto ar kraujospūdžio – gali būti sąveikų. Kai kurie žmonės jaučia skrandžio dirginimą ar mieguistumą.

Jeigu turi sveikatos problemų arba vartoji receptinius vaistus – prieš pradėdamas, pasitark su gydytoju ar dietologu. Dietologė Jessica Ball pabrėžia, kad „nors augalai atrodo saugūs, jie gali sąveikauti su vaistais taip pat, kaip ir bet koks kitas junginys“.

Kaip ją vartoti – ir kada?

Nors kai kurie įsimaišo šaknies miltelių į šiltą pieną ar rytinį glotnutį, dauguma renkasi patogesnį variantą – kapsules ar tabletes. Svarbu tik vienas dalykas: nuoseklumas. Ashwagandha nėra kaip ibuprofenas – čia reikia kantrybės ir reguliarumo.

Kapsulė su rytine arbata. Milteliai įkaitintame avižų dubenėlyje. Žolelių arbata prieš miegą. Kiekvienas randa savo būdą.

Ar tai verta?

Jeigu tavo gyvenimas kupinas nuolatinės įtampos, o norisi atsikvėpti be vaistų – gali būti, kad ashwagandha verta vietos tavo kasdienybėje. Daugelis tai vadina tylia kasdienybės atrama. Ne panacėja, ne stebuklas, bet mažas žingsnis į švelnesnę dieną.

Ir būtent to mums dažniausiai ir reikia – mažo stabilumo, kuris sugrąžina kvėpavimą.