Kai skauda skrandį, svarbiausia – kuo greičiau sumažinti diskomfortą ne vaistais, o mityba. Skrandžio skausmas nėra liga – tai simptomas, dažnai lydimas pykinimo, vėmimo, rėmens, pilvo pūtimo ar net silpnumo. Greičiausias kelias į palengvėjimą – lengvai virškinamas, gleivinę tausojantis maistas. Toks maistas neturi apsunkinti virškinimo, sukelti rūgštingumo ar skatinti spazmų.
Ką valgyti skausmui mažinti – konkretūs produktai
Efektyviausi maisto produktai skrandžio skausmui sušvelninti yra tie, kurie:
- greitai virškinami,
- nedirgina gleivinės,
- neturi aštrių, rūgščių ar fermentuojančių savybių.
Pirmiausia, rekomenduojama vadovautis vadinamąja BRAT schema – tai bananai, ryžiai, obuolių tyrė, džiūvėsėliai. Visi šie produktai mažina pykinimą, padeda viduriavimo atveju ir neapsunkina virškinimo. Bananai ir obuoliai – natūralūs pektino šaltiniai, gerinantys žarnyno veiklą.
Be to, saugūs pasirinkimai yra virtos bulvės, avižiniai dribsniai ir balta duona. Visi šie angliavandeniai turi švelnų poveikį skrandžio gleivinei. Bulvės sugeria skysčių perteklių ir gali būti naudingi esant viduriavimui. Avižos – vienas iš nedaugelio grūdų, turinčių natūralų gleivinę raminantį poveikį.
Baltymai taip pat būtini, tačiau tinka tik lengviausiai virškinamos formos: virtos vištienos krūtinėlė, liesa žuvis, garuose virti kiaušiniai. Jie aprūpina organizmą baltymais neapsunkindami virškinimo.
Pieno produktai gali padėti tik vienu atveju – jei pasirenkamas natūralus jogurtas ar kefyras. Juose esantys probiotikai atkuria mikroflorą, o tai svarbu po apsinuodijimo ar antibiotikų vartojimo.
Tarp vaisių, be bananų ir obuolių, galima rinktis papają. Šis tropinis vaisius pasižymi virškinimą gerinančiu poveikiu dėl fermentų – papaino ir chimopapaino. Tai padeda baltymų skaidymui ir skrandžio terpės balansavimui.
Gėrimai – tik šilti ir ramūs
Skrandžio skausmą dažnai sukelia dehidratacija ar rūgšties perteklius. Norint tai sureguliuoti, efektyviausia:
- gerti šiltą negazuotą vandenį mažais gurkšniais,
- vartoti žolelių arbatas: ramunėlių, pipirmėčių, melisos.
Ramunėlės mažina spazmus, pipirmėtė slopina pykinimą, melisa ramina nervinę sistemą. Mėtų arbata tinka tik tuomet, jei nėra padidėjusio rūgštingumo, nes priešingu atveju ji gali paskatinti refliuksą.
Papildomai, kai kam tinka ir imbiero arbata – tyrimai rodo, kad imbieras veiksmingai mažina pykinimą, nors jo per parą rekomenduojama suvartoti ne daugiau nei 4 gramus. Galima gerti imbiero arbatą ar sukramtyti gabalėlį šviežios šaknies.
Venkite to, kas dirgina – net ir „sveiko“ maisto
Skrandžio skausmo metu reikia griežtai vengti:
- aštraus, rūgštaus ir kepto maisto,
- citrusinių vaisių, pomidorų, svogūnų,
- riebios mėsos, rūkytų produktų,
- pilno grūdo duonos, riešutų, sėklų,
- kavos, gazuotų gėrimų, alkoholio.
Vaisiai ir daržovės – tik virtos ir be žievės. Net sveiki produktai gali dirginti, jei jie vartojami žali, rūgštūs ar turintys per daug skaidulų.
Kaip valgyti, kai skauda skrandį
Kad skausmas sumažėtų, neužtenka pasirinkti tinkamą maistą – reikia žinoti ir kaip jį vartoti. Tam svarbu:
- valgyti dažnai, bet mažomis porcijomis – 5–6 kartus per dieną,
- maistą vartoti tuo pačiu metu kasdien,
- kramtyti lėtai ir gerai,
- neiti gulti iškart po valgio,
- rinktis šiltą, bet ne karštą maistą.
Svarbiausia – simptomų stebėjimas ir profesionali pagalba
Skausmas skrandyje gali būti ženklas apie rimtesnes problemas: gastritą, refliuksą, opą ar net vėžį. Jei kartu jaučiamas pykinimas, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas ar alpimo jausmas, būtina kreiptis į gydytoją. Nerekomenduojama užsiimti savigyda su ibuprofenu ar aspirinu – šie vaistai gali dar labiau pažeisti skrandžio gleivinę.
Kai skauda skrandį, geriausia rinktis paprastą, švelnų, virškinimui draugišką maistą: bananus, ryžius, obuolių tyrę, avižas, virtas daržoves, liesus baltymus ir žolelių arbatas. Venkite riebaus, rūgštaus ir perdirbto maisto. Tinkama mityba gali greitai sumažinti skausmą ir išvengti komplikacijų, tačiau jei simptomai nepraeina per kelias dienas – gydytojo konsultacija būtina.