Iš pradžių tai tik kapsulė arba miltelių šaukštelis ryte. Nieko ypatingo. Bet kai tai tampa įpročiu, keičiasi daugiau nei tik virškinimas ar miegas. Tai pojūtis, lyg kūnas pradėtų dirbti sklandžiau, tarsi būtų atlaisvintas nematomas stabdys.
Ir štai kur prasideda tikrasis pokytis – kai supranti, ką iš tikrųjų reiškia geras mineralų balansas.
Kaip jaučiasi trūkumas, apie kurį dažnas net nenutuokia?
Pasitaiko dienų, kai viskas krenta iš rankų. Kai nejauti energijos net išlipti iš lovos. O gal dažniau nei norėtum tave aplanko mėšlungis ar tvinksėjimas po akimi? Ne, tai nebūtinai nuovargis ar pervargimas. Gali būti, kad tai signalai, jog tavo kūnui trūksta magnio.
Apie magnio trūkumą dažnai kalbama per sausą statistiką. Tačiau realybėje jis pasireiškia labai žmogiškai – silpnumu, nerimu, nemiga, nervingumu, galvos skausmais. Ir tai neskamba kaip kažkas „ypatingo“, bet kai tai tampa kasdienybe, jautiesi lyg nuolat gyventum su išsikrovusia baterija.
Kur ieškoti magnio kasdienėje mityboje?
Jeigu tavo meniu dominuoja greitas maistas, saldumynai ir kava, tikėtina, kad su maistu gauni per mažai magnio. O kai jo nepakanka, net sveikas kūnas pradeda streikuoti.
Lengviausia magnio „įkrauti“ per:
- Moliūgų sėklas – užtenka saujos per dieną.
- Špinatus – greitai apkepa keptuvėje ir tinka prie visko.
- Juodąjį šokoladą – mažiau kaltės, daugiau naudos.
- Ankštines daržoves ir rudus ryžius – paprasta, bet vertinga.
- Jogurtą – ypač geras variantas po treniruotės ar kaip vakaro užkandis.
Maistas išlieka pagrindinis šaltinis. Bet kai to nepakanka – ypač nėštumo metu, senstant ar intensyviai sportuojant – papildas gali tapti sprendimu.
Kas keičiasi, kai pradedi vartoti papildomai?
Pirmosios dienos – ramios. Gal net pagalvosi, kad niekas nevyksta. Bet laikui bėgant atsiranda pojūtis, kad esi „stabilesnis“ iš vidaus. Žarnynas pradeda dirbti ritmingiau, miegas tampa gilesnis, o emocijos – ramesnės.
Kai kurios moterys pasakoja, kad magnio papildai padėjo joms sumažinti PMS simptomus ar net galvos skausmus. Vyrai – kad sumažėjo raumenų spazmai po treniruočių. Daugeliui – kad pagaliau dingo nuolatinis nuovargis.
Ir tai nėra stebuklas. Tai paprasčiausias trūkumo atkūrimas.
Ar verta rinktis papildą?
Jei maitintis sveikai yra iššūkis – verta. Bet tik pasitarus su gydytoju. Pavyzdžiui, mitybos specialistė Erin Palinski-Wade dažnai akcentuoja, kad ne visi magnio papildai veikia vienodai. Vieni veikia greičiau, kiti švelniau. Yra formų, kurios tinka užkietėjimui, kitos – geresniam atsipalaidavimui vakare.
Svarbu pradėti nuo mažesnės dozės ir vartoti valgant – taip sumažėja pilvo pūtimo ar viduriavimo tikimybė. Ir būtinai atkreipk dėmesį, ar papildas buvo patikrintas nepriklausomoje laboratorijoje – ypač jei perki internetu.
Kada reikėtų būti atsargiam?
Magnis iš maisto – saugus. Bet vartojant papildus dideliais kiekiais (virš 500 mg per dieną), gali atsirasti nepageidaujamų pojūčių. Dažniausiai – skrandžio spazmai, viduriavimas ar pykinimas. Jeigu vartoji vaistus nuo širdies, diuretikus ar antibiotikus – visada pasitark su gydytoju.
Kai kurios grupės, pavyzdžiui, žmonės su inkstų ligomis, turėtų magnio papildų vengti visai, nes organizmas negali efektyviai jo pašalinti.
Reali patirtis: kas atsitiko, kai 63 metų moteris pradėjo vartoti magnį?
Irena iš Raseinių pasakojo, kad ilgai kentė dėl nemigos ir nuolatinių mėšlungių naktį. Išbandė įvairius vaistus, bet niekas nepadėjo. Po vizito pas dietologę pradėjo vartoti magnio citratą. Pirmą savaitę – be didelių pokyčių, bet po poros savaičių, sako, pradėjo miegoti visą naktį be prabudimų. Ir pirmą kartą po ilgo laiko atsikėlė be raumenų skausmo.
Ar verta?
Magnis nepavers tavęs superžmogumi. Bet jeigu jauti dažną nuovargį, nervingumą, sutrikusį virškinimą ar blogą miegą – gali būti, kad šis mineralas yra vienas iš atsakymų.
Geriausia pradėti nuo mitybos, o papildus įtraukti tik esant realiam poreikiui. Ir ne todėl, kad „taip sako reklamos“, o todėl, kad tavo kūnas to prašo.
Švarus protas, ramus miegas ir stipresni raumenys – visai šalia. Tik reikia klausyti savęs.