Skip to content
Home » Diabetas slepia dar vieną problemą: ar ir tavo organizmui trūksta šių 3 medžiagų?

Diabetas slepia dar vieną problemą: ar ir tavo organizmui trūksta šių 3 medžiagų?

Jeigu pažįstate žmogų, sergantį 2 tipo diabetu, ar patys su tuo gyvenate – gali būti, kad nė nenutuokiate apie dar vieną problemą, kuri lydi šią būklę. Ne, tai ne cukrus ar vaistai. Tai – tylūs trys: vitamino D, magnio ir B12 trūkumas. Naujas tyrimas atvėrė akis ne vienam – daugiau nei pusė žmonių, sergančių diabetu, turi bent vienos iš šių medžiagų trūkumą. Ir tai keičia žaidimo taisykles.

Ką rodo skaičiai?

Tyrime dalyvavo daugiau nei 50 tūkst. žmonių iš skirtingų šalių, sergančių 2 tipo diabetu. Rezultatai verčia susimąstyti. Net 60 % dalyvių trūko vitamino D, 42 % – magnio, o beveik trečdalis metforminą vartojančių pacientų turėjo ir vitamino B12 stoką. Įdomu tai, kad moterys buvo dažniau paveiktos nei vyrai, ypač kai diabetas jau sukėlęs komplikacijų.

Tiesa, kol kas neaišku, ar šios medžiagos prisidėjo prie ligos atsiradimo, ar pati liga jas „sugadino“. Bet faktas tas, kad žmogaus organizmui jos būtinos, ypač kai kalbame apie nervų veiklą, imuninę sistemą, energijos gamybą ir net nuotaiką.

Gyvenimas su diabetu – ne tik apie cukrų

Neretai kalbant apie diabetą viskas sukasi aplink angliavandenius. Bet šis tyrimas parodė, kad mikromedžiagos taip pat vertos dėmesio. Nes kalbame apie bendrą savijautą, nuovargį, skausmus, net miego kokybę. Dažnas žmogus kaltina cukraus šuolius, kai jaučiasi išsunktas, bet kartais tiesiog trūksta magnio ar B12.

Pamenu vieną pacientę, kuri nuolat jautėsi pavargusi. Ji laikėsi mitybos plano, vartojo vaistus, sekė gliukozės kiekį – bet nuovargis vis tiek buvo stiprus. Tik atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jos B12 lygis buvo pavojingai žemas. Pakako kelių savaičių papildų ir pokyčiai buvo akivaizdūs – mažiau migrenų, daugiau energijos, pagerėjęs miegas. Ir tai tik vienas atvejis iš šimtų.

Kur dingsta šios medžiagos?

Didelė dalis vitamino D gaminama mūsų odoje veikiant saulei. Tačiau gyvenant Šiaurės Europoje ar praleidžiant daugiau laiko patalpose, jo gali neužtekti. Be to, žmonės su tamsesne oda natūraliai gamina mažiau šio vitamino. Ką tai reiškia? Net vasarą galite jausti trūkumą.

Magniui tenka dar sunkesnė užduotis – jo šaltiniai yra sėklos, riešutai, ankštiniai, tamsiai žalios daržovės. Ir nors tai skamba skaniai, daug kas šių produktų nevartoja kasdien. Dar daugiau – kai kurie vaistai, įskaitant metforminą, mažina šių medžiagų įsisavinimą.

Ar gali padėti mitybos pokyčiai?

Tikrai taip – ir net mažos korekcijos duoda didelį efektą. Jeigu dažnai valgote perdirbtą maistą, saldintus gėrimus ar greitą maistą, tikimybė, kad trūksta magnio ar vitamino D, smarkiai išauga.

Vietoje to:

  • į pusryčius įtraukite kiaušinius ar avižinę košę su riešutais,
  • popiet užkandžiui rinkitės sūrį su vaisiumi arba juodo šokolado gabalėlį su migdolais,
  • o vietoj limonado išbandykite gazuotą vandenį su šlakeliu 100 % vaisių sulčių.

Tai nereiškia, kad reikia viską keisti per naktį. Pakanka mažų žingsnių – vieną saldų gėrimą pakeisti vandeniu, vieną greito maisto patiekalą – naminiu. Pakeitus vieną įprotį, keisti kitą tampa lengviau.

Ką daryti, jei įtariate trūkumą?

Pirmas žingsnis – pasikalbėkite su gydytoju. Paprasti kraujo tyrimai gali parodyti, ar jums trūksta vitamino D, B12 ar magnio. Jeigu taip – sprendimai dažnai būna labai paprasti: papildai arba aiškesnė mityba. Dietologė Annie Nguyen rekomenduoja nesigriebti visko iš karto – o pradėti nuo pastovaus, realaus plano. Ji dažnai siūlo vieną pokytį per savaitę. Taip jis tampa ne įpročiu, o gyvenimo dalimi.

Pabaigai – bet iš tiesų pradžiai

Tyrimas priminė svarbų dalyką: mityba yra daugiau nei kalorijos. Ji yra degalai kiekvienai mūsų kūno ląstelei. Vitaminas D, magnis ir B12 – trys „nematomieji žaidėjai“, kurie gali daryti didelę įtaką jūsų savijautai, ypač jei gyvenate su diabetu.

Svarbiausia – nebijoti pradėti nuo mažų pokyčių. Nes būtent jie ilgainiui veda į didelius rezultatus.