Pasakyti, kad kasdien valgome per mažai skaidulų – švelniai tariant. Skaičiai kalba patys už save: daugiau nei 9 iš 10 žmonių nesurenka net minimalaus kiekio, kuris palaikytų virškinimo sistemą tvarkingą. Ir vis dėlto, sprendimas dažnai būna ranka pasiekiamas – ar, tiksliau, delne. Maža raudona uoga gali tapti slapta pagalbininke tiems, kuriems pažįstamas pilvo pūtimas, sunkumo jausmas ar nuolatinis nuovargis.
Tai ne stebuklas. Tai avietės.
Kai uogos tampa vaistu, o ne desertu
Jeigu skaidulų šaltiniai jums asocijuojasi tik su šaukštu skystos tešlos skonio miltelių stiklinėje, metas pakeisti požiūrį. Vienoje stiklinėje aviečių slypi apie 7 gramus skaidulų. Tai – apie pusė to, ką vidutiniškai per visą dieną suvalgo dauguma vyrų JAV. Tarp moterų statistika dar liūdnesnė. Ir visgi, ne kiekvienas vaisius gali pasigirti tuo, kuo pasižymi avietės – jos tinka net jautriems pilvams.
Ką tai reiškia praktiškai? Jeigu jūsų virškinimas kartais protestuoja – pavyzdžiui, jaučiate diskomfortą po pieno produktų ar kai kurių daržovių – avietės gali būti saugus pasirinkimas. Jose mažai FODMAP angliavandenių, kurie dažnai sukelia simptomus žmonėms, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu.
Gydytojas valgo jas kasdien. Kodėl mes turėtume elgtis kitaip?
Gastroenterologas dr. Willas Bulsiewiczius ne tik rekomenduoja avietes, bet ir viešai pasakoja, kaip jos pakeitė jo požiūrį į mitybą. Jo žodžiais, „jos skanios kaip saldainiai, bet tuo pačiu veikia kaip vaistas.“ Tokį teiginį patvirtina ir mokslas – avietėse esantys polifenoliai ir vitaminas C prisideda prie organizmo apsaugos nuo oksidacinio streso, o tai glaudžiai susiję su lėtinių ligų prevencija.
Dar svarbiau tai, kad net žmonės, turintys padidėjusį cukraus kiekį kraujyje, gali jomis mėgautis. Avietės, nepaisant natūralaus saldumo, siejamos su mažesne rizika susirgti antro tipo diabetu. Kai kuriais atvejais, kaip pastebi dr. Bulsiewiczius, jos net gali padėti pagerinti glikemijos kontrolę.
Kaip skaniai įtraukti avietes į dienos rutiną
Kartais sveika mityba atrodo kaip dar vienas varginantis punktas sąraše. Bet su avietėmis – viskas paprasčiau. Tai nėra produktas, kurį tenka primesti sau iš reikalo. Jos įsilieja į kasdienybę be pasipriešinimo, o skonis – tik papildomas bonusas.
Štai keletas būdų, kaip mėgautis avietėmis:
- įmaišykite į rytinę košę ar jogurtą
- užšaldykite ir dėkite į vandenį vietoj ledukų – skanu ir gaivu
- maišykite į salotas su špinatais, riešutais ir balzaminiu actu
- gaminkite naminį uogų glotnutį su šaldytomis avietėmis ir migdolų pienu
- tepkite ant pilno grūdo duonos kartu su riešutų sviestu
Avietės – ne priedas, o pasirinkimas
Kai kalbame apie savijautą, smulkmenų nebūna. Pavyzdžiui, įprotis kasdien suvalgyti saują aviečių gali nulemti, ar vakare jausitės lengvai, ar norėsite atsigulti anksčiau nei įprastai.
Vienos mūsų skaitytojos, Aušros, istorija tai patvirtina. Jai ilgą laiką kankino nuolatinis pilvo pūtimas, kol dietologės rekomendacija pradėjo dienas su chia pudingu ir avietėmis. Po kelių savaičių diskomfortas dingo, o energijos – gerokai daugiau.
Ar jos tinka kiekvienam?
Avietės yra draugiškos daugeliui, tačiau vis tiek svarbu stebėti savo organizmo reakciją. Jeigu turite žarnyno jautrumų, pradėkite nuo nedidelio kiekio ir stebėkite, kaip jaučiatės. Ir, žinoma, nepamirškite bendros mitybos įvairovės – skaidulos veikia efektyviausiai tuomet, kai gaunamos iš skirtingų šaltinių.
Vis dėlto, jei ieškote paprasto, saldaus ir tuo pačiu vertingo dalyko savo mityboje – avietės gali būti vienas lengviausių ir skaniausių sprendimų.