Jei kada po sočios vakarienės pajutai deginantį pojūtį krūtinėje – žinai, kas yra refliuksas. Vieniems jis pasirodo retai ir trumpam, kitiems tampa nuolatiniu šešėliu, trikdančiu kasdienybę. Refliuksas – tai ne tik nepatogumas, bet ir signalas, kad virškinimo sistema gali būti išbalansuota. Ir ne, tai ne tik senjorų problema – vis dažniau su tuo susiduria ir jauni, skubantys, stresuojantys žmonės.
Kada tai – tik epizodas, o kada jau problema?
Pavienis deginantis pojūtis dar nėra priežastis panikuoti. Tačiau jei skrandžio rūgštis ima grįžti atgal kone po kiekvieno valgio, o burnoje dažnai jaučiamas kartumas, metas sustoti ir pasvarstyti – ar čia dar laikina? Refliuksas, kai pasireiškia dažnai, gali pereiti į GERL – būklę, kuri paveikia ne tik virškinimo sistemą, bet ir gyvenimo kokybę. Tuomet jau kalbama ne apie „paprastą diskomfortą“, o apie sisteminį sutrikimą.
Kaip jis prasideda – paprasta fizika, sudėtinga kasdienybė
Kai viskas veikia kaip turi, maistas keliauja tik žemyn – nuo burnos iki skrandžio. Bet tam tikrais atvejais vožtuvas tarp stemplės ir skrandžio atsipalaiduoja per ilgai ar tampa per silpnas. Ir tada – rūgštis kyla aukštyn. Nesvarbu, ar tai atsitiko dėl nėštumo, per didelio svorio, ar tiesiog pernelyg sočios vakarienės – rezultatas tas pats: deginimas, kartumas, sunkumo jausmas.
Refliuksas „puola“ ne tik skrandį
Kai rūgštis užsibūna ten, kur neturėtų, pasekmės išryškėja gana greitai. Dantys tampa jautresni, netenkama emalio. Stemplė gali sudirgti, o balso stygos – netekti jėgos. Ilgainiui ima trūkinėti balsas, maistas stringa, tampa sunku ryti, o kartais net kvėpuoti. Pasitaiko atvejų, kai dėl nuolatinio uždegimo vystosi rimtesnės būklės, tokios kaip Bareto stemplė, kuri didina riziką susirgti vėžiu.
Dažniausi kaltininkai – ne tik mityba
Nors dažnai kaltę suverčiame padažams ar česnakui, refliuksas nebūtinai susijęs tik su tuo, ką valgome.
Gali įtakoti ir tai, kaip gyvename:
- Per greitas valgymas.
- Didelės porcijos vakarais.
- Gėrimai su burbuliukais ar kofeinu.
- Įprotis kristi į lovą vos pavalgus.
- Tamprūs drabužiai, spaudžiantys pilvą.
- Nerimas ar stresas, kuris veikia virškinimą labiau nei mums atrodo.
Kai kas net nežino, kad refliuksą gali paaštrinti vaistai nuo skausmo ar kraujospūdžio. Ir, žinoma, rūkymas – vienas didžiausių rizikos veiksnių.
Kas padeda, kai rūgštis nesnaudžia
Refliuksas – ne nuosprendis. Su juo galima sugyventi, jei išmoksti klausyti kūno ir priimi kelis įpročius, kurie keičia daug.
Tai, kas padeda daugybei žmonių:
- Sumažinti porcijas. Užtenka mažiau, jei valgai sąmoningai.
- Valgyti lėtai. Kiekvienas kąsnis turi reikšmę – kuo geriau sukramtai, tuo mažiau darbo skrandžiui.
- Nevartoti maisto likus 2–3 val. iki miego. Skrandis turi suspėti „pailsėti“.
- Naktį laikyti galvą aukščiau. Paprasta pagalvė gali reikšti didelį skirtumą.
- Išvengti trigerių. Sek savo mitybą – gal tau refliuksą sukelia ne pomidorai, o šokoladas ar mėtų arbata.
- Būti aktyviam. Judėjimas padeda virškinimui ir mažina spaudimą skrandžiui.
Asmeninės patirtys – kai įpročiai keičia savijautą
Indrė, 34 m., pasakoja, kad ilgą laiką nekreipė dėmesio į po vakarienės pasireiškiantį deginimą. „Galvojau – tiesiog pavalgiau per daug“, – prisimena ji. Bet kai pradėjo rytais prabusti su kartumu burnoje ir sunkumu krūtinėje, suprato, kad tai ne šiaip sutapimas. Nuo tada atsisakė vėlyvų užkandžių, pradėjo valgyti mažesnėmis porcijomis ir netgi pakeitė pagalvę. „Pirmą savaitę buvo keista, bet po mėnesio – pajutau tikrą palengvėjimą“, – dalijasi Indrė.
Kada kreiptis į medikus?
Jei deginimas kartojasi kelis kartus per savaitę, nepadeda nei mitybos keitimas, nei vaistai be recepto – tai ženklas, kad metas pasitarti su gydytoju. Gyd. Michael Schopis iš Manhatano gastroenterologijos klinikos primena: „Refliuksas gali būti tylus, bet pasekmės – garsios. Geriau išsiaiškinti anksti, nei laukti komplikacijų.“
Išgirsti kūną verta
Refliuksas nėra nuosprendis. Jis – kūno reakcija į mūsų gyvenimo būdą. Jeigu išmoksim pastebėti ženklus, koreguoti įpročius ir reaguoti anksčiau, sveikata atsilygins. Nuo paprasto maisto dienoraščio iki lėtesnio valgymo – kiekvienas žingsnis gali tapti raktu į ramų vakarą be deginimo pojūčio. O jei pojūtis kartojasi – nekentėk. Kūnas visada pirmas pasako, kad kažkas negerai. Tik išgirsti reikia laiku.