Skip to content
Home » Atrodo naudingi, bet gali pabloginti būklę: ką verta žinoti apie papildus ir insuliną

Atrodo naudingi, bet gali pabloginti būklę: ką verta žinoti apie papildus ir insuliną

Kai lėkštėje visko atrodo per daug, o galvoje dar daugiau klausimų – svarbiausia atsisukti į tai, kas veikia. O insulino rezistencija, nors ir neskamba grėsmingai, tyliai ardo pusiausvyrą kūne. Ir kai vieni griebiasi papildų su viltimi suvaldyti situaciją, ekspertai vis dažniau sako – sustok. Ne visi papildai padeda, o kai kurie netgi gali pakenkti.

Kodėl papildai ne visada draugas?

Jeigu organizmas jau sunkiai apdoroja cukrų, paskubėjus su papildais galima tik dar labiau išbalansuoti sistemą. Tai pasakė ne vienas dietologas, o konkrečiai – mitybos specialistė Kimberly Gomer, dirbanti su žmonėmis, bandančiais suvaldyti metabolinius pokyčius.

Problema prasideda tada, kai natūraliai atrodantys augalai ar amino rūgštys pradeda maišytis su vaistais. Arba dar blogiau – kai organizmas dėl jų reaguoja priešingai nei tikėtasi.

Papildai, kurie gali pridaryti žalos

Jūs galvojate: „Jeigu kažkas padeda energijai ar gliukozei kraujyje, tai ir man turėtų tikti.“ Bet ne viskas taip paprasta.

  • Jonažolė – švelni pagalba nuotaikai? Tik ne tada, kai esi gydomas dėl diabeto. Šis augalas gali mažinti vaistų veiksmingumą, o tai kelia pavojų dėl nekontroliuojamo cukraus šuolio. Jei vartoji metforminą ar kitus gliukozės kiekį mažinančius vaistus, pasitark prieš žengdama link šio „natūralaus“ sprendimo.
  • Gymnema dažnai laikoma „cukraus žudike“, tačiau tai dar viena iliuzija. Dalis tyrimų atlikta tik su gyvūnais. O žmonėms – nepakanka duomenų. Be to, kartu su insulino sekreciją skatinančiais vaistais ši priemonė gali sukelti hipoglikemiją.
  • BCAA papildai dažnai vartojami sporto salėje, bet jei turi insulino rezistenciją, jais rizikuoji daugiau nei galvoji. Gomer įspėja: kai kuriuose tyrimuose pastebėtas jų ryšys su blogėjančiu jautrumu insulinui. Geriau pasikliauk judėjimu, o ne milteliais.
  • Omega-3? Visi apie juos kalba, tačiau kai kalbama apie insuliną – nėra aišku, ar padeda. Vieni tyrimai rodo naudą, kiti – cukraus padidėjimą. Ir jei vartoji vaistus nuo diabeto, pavyzdžiui, sulfonilureas, derinys su omega-3 gali vesti į pavojingą hipoglikemiją.
  • Cinamono kapsulės dažnai parduodamos kaip stebuklingas sprendimas gliukozei. Bet ekspertai pabrėžia: tyrimai per daug skirtingi – dozės, trukmė, tiriamieji. Kol neturime aiškios formulės, kapsulės tegul lieka lentynoje. O jei norisi skonio – pabarstyk cinamono ant avižinės košės.

O ką daryti vietoj to?

Papildų reklamos kalba garsiai. Bet kūnas dažniausiai prašo paprastumo. Jeigu tikslas – suvaldyti insulino rezistenciją, verta grįžti prie pagrindų. Ir tai nėra tuščia teorija – tai kasdienis darbas, kuris veikia.

Valgyk daugiau baltymų. Tai ne tik sotumas, bet ir mažesnė tikimybė persivalgyti. Jei kiekviename valgyme yra bent vienas baltymingas šaltinis – nuo vištienos iki kiaušinių ar ankštinių – tu jau žengi teisingu keliu.

Daržovės – tavo sąjungininkas. Nėra nieko efektyvesnio už plokštelę pilną brokolių, cukinijų ar špinatų. Ląsteliena neleidžia cukrui šokti per greitai, o sotumas – ilgiau trunkantis.

Judėk taip, kaip tau tinka. Ne kiekvienas mėgsta sporto salę, bet 30 minučių pasivaikščiojimo per dieną gali stipriai pagerinti jautrumą insulinui. Judesys suaktyvina raumenis naudoti gliukozę – ir tai jau reiškia pokytį.

Svorio mažinimas – ne dėl išvaizdos. Net ir keli kilogramai mažiau gali padaryti stebuklus. Tai ne apie grožį, o apie jautrumą insulinui. Pasitark su dietologu, kad rastum tinkamą kelią – be kaltės jausmo, be dietų, kurios žlugdo.

Kas svarbiausia?

Jei nežinai nuo ko pradėti – kreipkis į profesionalus. Registruotas dietologas ar endokrinologas padės išgryninti, kas tavo kūnui tinka. Ir net jei papildas atrodo kaip greitesnis kelias, dažniausiai būtent paprasti dalykai duoda ilgalaikius rezultatus.

Kiekvienas pasirinkimas, nuo lėkštės iki ėjimo, keičia situaciją. Tik šįkart – jau į gerą pusę.