Skip to content
Home » 5 kūno signalai, kad tavo racione – pavojingai mažai omega-3

5 kūno signalai, kad tavo racione – pavojingai mažai omega-3

Kai energijos nebepakanka ne tik sportui, bet ir pokalbiui su draugu, kai plaukai praranda žvilgesį, o sąnariai primena apie save net sėdint – galima manyti, kad jūsų racione trūksta vienos itin svarbios medžiagos. Ir ne, tai ne stebuklingas papildas iš reklamos, o omega-3 riebalų rūgštys, kurias daugelis tiesiog pamiršta.

Plaukai praradę spindesį, o oda – elastingumą? Kūnas siunčia signalus

Gydytoja dietologė dr. Laura Jankauskaitė pabrėžia, kad sausėjanti oda, šerpetojantys lopai ir skilinėjantys plaukai dažnai nėra kosmetikos kaltė. „Tai klasikinis ženklas, kad organizmui stinga riebalų, ypač omega-3 rūgščių“, – sako gydytoja. Tokios rūgštys padeda odai išlikti elastingai, o plaukams – stipriems ir blizgiems. Ypač naudingi yra riebūs jūriniai produktai – lašiša, skumbrė ar silkė. Tačiau ne mažiau vertingos ir sėmenų, linų ar graikinių riešutų sėklos.

Nuotaikų kaita, nerimas ar mieguistumas? Omega-3 poveikis nervų sistemai

Nors dažnai kalbama apie miego trūkumą ar stresą, nepakankamas omega-3 kiekis gali būti slapta priežastis, kodėl jums sunku išlaikyti gerą nuotaiką. Tyrimai rodo, kad šios riebalų rūgštys tiesiogiai veikia smegenų ląstelių ryšius. Žmonės, kurie jų vartoja daugiau, dažnai jaučiasi emociškai stabilesni ir mažiau linkę į depresiją. Tiesa, tai nereiškia, kad žuvies porcija išspręs visas emocines problemas, bet ji gali būti neįkainojamas ramsčiu kasdienėje emocinėje pusiausvyroje.

Sąnarių skausmai rytais ar judant – dažnesni nei manote

Galvojate, kad sustingę keliai ar skausmas pirštuose – tik amžiaus ar aktyvumo stygiaus pasekmė? Dažnai tai susiję su lėtiniu uždegimu, kurį gali stiprinti omega-3 trūkumas. Žmonės, sergantys artritu, pastebi, kad pradėję vartoti daugiau omega-3 šaltinių, patiria mažiau rytinio sustingimo ir sąnarių jautrumo. Dr. Jankauskaitė teigia, kad mitybos pokyčiai čia svarbūs tiek pat, kiek ir medikamentinis gydymas.

Slėgis virš normos ribų? Pasidomėkite omega-3

Kai spaudimo aparatas ima rodyti aukštesnius skaičius, dauguma ieško problemos druskoje. Tačiau tyrimai rodo, kad omega-3 rūgštys padeda kraujagyslėms atsipalaiduoti, todėl gali natūraliai mažinti kraujospūdį. Žuvis, ypač kepta ant garų ar keptuvėje be riebalų, bent du kartus per savaitę – paprastas žingsnis širdies stiprinimui.

Nepavyksta numesti svorio pilvo srityje? Gal ne tai ribojate

Vienas įdomesnių paradoksų – žmonės, ribojantys riebalus, dažnai nesugeba atsikratyti riebalų. Skamba kaip pokštas, bet tyrimai tai patvirtina: kai mityboje stinga gerųjų riebalų, organizmas nebesupranta, kaip efektyviai deginti riebalus. Omega-3 gali padėti sureguliuoti medžiagų apykaitą, ypač kai kalba eina apie riebalų kaupimąsi aplink pilvą. Ir ne, nereikia ieškoti brangių papildų – kartais pakanka tiesiog iškeisti sočiuosius riebalus į žuvį ar avokadus.

Ką dar galima padaryti jau šiandien

Jeigu jaučiate bent vieną iš šių simptomų, verta atkreipti dėmesį į kasdienį racioną. O čia – keli paprasti būdai, kaip papildyti omega-3 kiekį per maistą:

  • Valgykite žuvį bent 2 kartus per savaitę
  • Į pusryčių košę dėkite maltų sėmenų
  • Užkandžiaukite graikiniais riešutais
  • Naudokite linų ar kanapių aliejų salotoms

Nereikia revoliucijų – užtenka kelių nedidelių pakeitimų. Ir svarbiausia – klausykite savo kūno. Jis dažniausiai kalba garsiau nei visi dietologai kartu sudėjus.

Niekas nepasakys geriau nei jūsų pačių patirtis. Ar pastebėjote, kad oda tapo lygesnė, o miegas ramesnis, kai dažniau valgote žuvį? Arba kad sąnariai mažiau braška? Gal verta apie tai pasikalbėti su šeimos gydytoju. O gal… tiesiog nueiti į parduotuvę ir į pirkinių krepšį įmesti silkės.